Zpět na seznam

Pelikán kadeřavý

Pelecanus crispus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád veslonozí
Čeleď pelikánovití
Rod pelikán
Váhy a míry
Délka 170 cm
Hmotnost od 11 do 15 kg
Délka rozpětí křídel 3 m
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Pelikán kadeřavý (Pelecanus crispus) je velký druh ptáka náležející do rodiny pelikánovitých. Tento druh je obecně považován za největšího sladkovodního ptáka a jednoho z nejtěžších létajících ptáků na světě. Jeho tělo měří v průměru 160 až 180 centimetrů a váží mezi 10 až 15 kilogramy. Má dlouhý, štíhlý krk a velký zobák, který je doplněn obrovským vakem, používaným k chytání ryb a jiné kořisti.

Tento druh pelikána je jedinečný svým charakteristickým péřovým šatem. Jeho peří je zbarveno do několika odstínů bílé, krémové a šedé barvy, přičemž na křídlech a hlavě se může objevit kadeřavé, zlatavé opeření, které dal tomuto druhu jeho jméno. V době námluv je jeho peří bohatě žluté s růžovými a fialovými odlesky.

Pelikán kadeřavý se vyskytuje především v jihovýchodní Evropě, Asii a Africe, kde preferuje sladkovodní a slané mokřady, jezera a delty řek. Je to stěhovavý pták, který v zimě migruje do teplejších oblastí.

Pelikán kadeřavý je sociální pták, žije v koloniích a často loví ve skupinách. Jeho strava se skládá především z ryb, ale nevyhýbá se ani jiné vodní kořisti jako jsou žáby, korýši nebo mladí vodní ptáci. Loví tak, že plave na hladině a když zahlédne kořist, rychle ponoří hlavu do vody a chytne ji do svého vakovitého zobáku.

Pelikáni kadeřaví jsou monogamní a každý rok se páry vracejí na stejná hnízdiště. Samice klade obvykle 2 až 4 vejce, která jsou poté inkubována oběma rodiči po dobu 30 až 34 dnů. Mláďata zůstávají v hnízdě a jsou krměna oběma rodiči až do doby, než jsou schopna samostatně létat, což je zhruba ve věku 65 až 75 dnů.

Pelikán kadeřavý je v současnosti považován za zranitelný druh, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí, znečištění vody a nadměrnému rybolovu, který omezuje dostupnost jeho potravy. Je však předmětem mnoha ochranářských programů s cílem stabilizovat a zvýšit jeho populace.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat