Zpět na seznam

Pisík obecný

Actitis hypoleucos

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Čeleď slukovití
Rod pisík
Váhy a míry
Délka od 20 do 22 cm
Hmotnost od 35 do 85 g
Délka rozpětí křídel od 33 do 40 cm
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Pisík obecný, známý také pod latinským názvem Actitis hypoleucos, je malý druh bahňáka, který patří do čeledi slukovitých. Jedná se o středně velkého ptáka, který měří asi 19-21 cm na délku s rozpětím křídel 32-35 cm. Jejich hmotnost se pohybuje od 40 do 60 gramů. Mají poměrně dlouhý černý zobák a dlouhé nohy, které jsou světle šedé až zelenavé.

Pisík obecný má svršek těla hnědý se světlejšími skvrnami a seshora je hnědě zbarvený, zatímco spodek těla je bílý. Má také charakteristický bílý pruh, který mu běží od oka přes krk až ke křídlům. Křídla jsou široká a krátká, s bílým okrajem.

Tento druh je rozšířený v Evropě, Asii a severní Africe, kde obývá pobřežní oblasti, bažiny a jezera. V zimě migruje do jižních oblastí, jako je subsaharská Afrika, jižní Asie a Austrálie.

Pisík obecný se živí především malými bezobratlými, zejména hmyzem, pavouky, červy a měkkýši, které loví v mělké vodě nebo na mokrých půdách. Je aktivní především za soumraku a v noci.

Rozmnožování probíhá na jaře a v létě. Samice klade obvykle čtyři vejce do hnízda na zemi, které jsou světle hnědé s tmavými skvrnami. Inkubace trvá asi tři týdny a oba rodiče se na ní podílejí. Mláďata jsou schopna krátce po vylíhnutí opustit hnízdo a rodiče je krmí a chrání.

Pisík obecný je chráněný podle Bernské úmluvy a Bonnské úmluvy. Hlavními hrozbami pro tento druh jsou ztráta přirozeného prostředí v důsledku zemědělství, znečištění a lov.
Nové fotografie zvířat