Zpět na seznam

Pokoutník tmavý

Tegenaria atrica

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Podkmen klepítkatci
Třída pavoukovci
Řád pavouci
Čeleď pokoutníkovití
Rod pokoutník
Váhy a míry
Délka od 12 do 18 mm
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Pokoutník tmavý, známý také jako Tegenaria atrica, je druh pavouka, který je považován za jednoho z největších a nejrozšířenějších synantropních pavouků v Evropě. Jeho tělo měří obvykle v délce 1,2 cm, ale celková délka nohou může dosáhnout až 6 cm. Samci jsou obecně menší než samice, které jsou známé svou robustností a silnými nohami.

Pokoutník tmavý má tmavě hnědé až černé zbarvení, které mu pomáhá skrývat se ve tmě a udržovat si tak nízký profil před predátory. Jeho tělo je pokryto chmýřím, které mu pomáhá zachytávat a držet kořist. Na svém břiše má několik slizových žláz, které produkuji lepkavou látku používanou k výstavbě jejich sítí.

Pokoutník tmavý je solitérní tvor a dává přednost chladným, vlhkým místům, jako jsou sklepy, skříně nebo garáže. Je noční tvor, který tráví většinu dne skrývající se ve své síti a vyčkávající na kořist. Jeho dieta se skládá především z malých hmyzáků, které chytá do své lepkavé sítě.

V době páření samci vyhledávají samice a provádějí rituální tance, při kterých klepají nohama do sítě samice, aby jí signalizovali svou přítomnost. Pokud je samice ochotná se spářit, dojde k páření. Samice následně klade vejce do hedvábného kokonu, který pak uchovává ve své síti.

Pokoutníci tmaví jsou obecně neškodní pro člověka, ale při manipulaci s nimi se mohou bránit kousnutím. Jejich jed však není pro člověka nebezpečný. Tato zvířata hrají důležitou roli v ekosystému tím, že omezují počet hmyzu v domácnostech a zahradách.
Mapa výskytu
Foto: Pokoutník tmavý - výskyt
Nové fotografie zvířat