Zpět na seznam

Potápka malá

Tachybaptus ruficollis

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád potápky
Čeleď potápkovití
Rod potápka
Váhy a míry
Délka od 25 do 27 cm
Hmotnost od 120 do 300 g
Délka rozpětí křídel 40 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Potápka malá (Tachybaptus ruficollis) je malé, plaché vodní ptactvo patřící do čeledi potápkovitých. Toto zvíře je rozměrově nejmenší potápkou, kterou můžeme nalézt v České republice, a to konkrétně v oblastech s poměrně klidnými vodními plochami. Délka jejího těla dosahuje v průměru kolem 25 až 29 centimetrů, zatímco rozpětí křídel měří zhruba 40 až 45 centimetrů. Hmotnost tohoto zvířete se pohybuje okolo 200 až 250 gramů.

Potápka malá má kompaktní tělo s krátkým krkem a malou hlavou. Její peří je výrazně dvoubarevné. V období hnízdění je horní část těla převážně tmavě hnědá až černá, zatímco spodní část je bílá. Mimo hnízdění je peří méně kontrastní, spíše šedohnědé barvy. Má malé, načervenalé oči a zobák je krátký, špičatý a tmavě zbarvený. Na rozdíl od ostatních druhů potápek nemá na krku proužek.

Jedná se o výborného plavce a potápěče, který je schopen zůstat pod vodou až 45 sekund. Živí se především drobnými vodními bezobratlými, jako jsou hmyz, korýši a měkkýši, ale také malými rybami. Potápky jsou monogamní a každý rok si staví plovoucí hnízdo z rostlinného materiálu. Samice klade 4 až 6 vajíček, na kterých sedí oba rodiče po dobu 20 až 25 dnů. Mladé potápky jsou schopny létat po 44 až 47 dnech.

Potápka malá je v České republice hojně rozšířená, avšak v některých oblastech ji ohrožuje ztráta přirozeného biotopu v důsledku regulace vodních toků a znečišťování vod. Celosvětově je však tento druh hodnocen jako málo dotčený.
Mapa výskytu
Foto: Potápka malá - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat