Zpět na seznam

Racek šedohlavý

Chroicocephalus maculipennis

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Podřád racci
Čeleď rackovití
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Racek šedohlavý, latinsky Chroicocephalus maculipennis, je zvláštní druh mořského ptáka patřícího do čeledi rackovitých. Tento druh racka je poměrně malý, obvykle dosahuje tělesné délky od 42 do 44 centimetrů, s rozpětím křídel mezi 88 až 102 centimetry. Je snadno rozpoznatelný díky svému výraznému zbarvení. Jeho tělo je bílé s šedým hřbetem a křídly. Jak název napovídá, hlava je také šedá, zatímco jeho zobák a nohy jsou žluté a oči jasně červené.

Racek šedohlavý je známý svou schopností letu, přičemž jsou schopni létat dlouhé vzdálenosti. Tito ptáci jsou často viděni v blízkosti mořských pobřeží, kde hledají potravu. Jejich strava je velmi rozmanitá, zahrnuje ryby, korýše, měkkýše a dokonce i odpadky, které najdou. Někdy se také stávají predátory, napadají hnízda jiných ptáků a pojídají jejich vejce a mláďata.

Racci šedohlaví jsou obvykle monogamní a vytvářejí páry, které zůstávají spolu po celý život. Hnízdí v koloniích na mořských skalách, plážích nebo ostrovech. Samice obvykle naklade 2 až 3 vejce, které jsou následně inkubovány oběma rodiči po dobu asi 4 týdnů. Mláďata jsou poté krmena oběma rodiči až do doby, než jsou schopna létat a hledat potravu sami.

Racek šedohlavý je rozšířený hlavně v Jižní Americe, zejména v Chile a Argentině, ale může se vyskytovat i v dalších oblastech, jako je Falklandské ostrovy nebo Jižní Georgie. I přes svou adaptabilitu a rozmanitost stravy, tento druh čelí hrozbám jako je ztráta přirozeného prostředí, znečištění moří a nadměrný rybolov. Racek šedohlavý je v současnosti na seznamu IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) považován za málo dotčený druh.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat