Zpět na seznam

Rak říční

Astacus astacus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída rakovci
Řád desetinožci
Čeleď rakovití
Rod rak
Biologická data
Délka života od 15 do 20 let
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Rak říční (Astacus astacus) je druh sladkovodního korýše, který je považován za jedno z největších druhů raka v Evropě. Toto zvíře má robustní tělo pokryté tvrdým exoskeletem, který má šedavě modrý až hnědý odstín. Jeho tělo se skládá ze tří hlavních částí: hlavy, trupu a ocasu. Na hlavě má rak říční dva páry antén, jedno párové složené oči a silné klepeta, kterými dokáže ulovit svou potravu a bránit se před predátory.

Délka těla raka říčního se může pohybovat mezi 10 až 25 cm a hmotnost mezi 30 až 300 g. Toto zvíře je známo svým nočním životním stylem, kdy se během dne schovává ve skalních štěrbinách, pod kamennými převisy nebo ve vyhrabaných norách a v noci vychází na lov.

Co se týče stravy, rak říční je všežravec, který se živí jak rostlinnou, tak živočišnou potravou. Jeho jídelníček zahrnuje různé druhy vodních rostlin, menší bezobratlé, mrtvé ryby a další organický materiál.

Pohlavní dospělosti dosahuje rak říční mezi třetím a pátým rokem života. Při páření přenáší samčí spermie do těla samice pomocí speciálních předních končetin. Samice poté klade vajíčka, která si následně připevňuje na spodní stranu svého těla, kde je drží až do jejich vylíhnutí.

Rak říční je důležitým indikátorem kvality vodního prostředí, protože je velmi citlivý na znečištění a změny v ekosystému. Avšak v posledních desetiletích jeho populace výrazně klesla kvůli ztrátě přirozených stanovišť, invazi nepůvodních druhů raků a šíření rakoviny raka, onemocnění způsobeného specifickými druhy plísní. Rak říční je v současnosti chráněný a jeho lov je v mnoha zemích omezen nebo zakázán.
Nové fotografie zvířat