Zpět na seznam

Rak signální

Pacifastacus leniusculus

Foto: Rak signální
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída rakovci
Řád desetinožci
Čeleď rakovití
Rod rak
Váhy a míry
Délka od 6 do 9 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Rak signální, vědecky známý jako Pacifastacus leniusculus, je druh raka dosahující až 18 cm v délce a vážící okolo 70 gramů. Toto zvíře je původem ze severozápadní části Severní Ameriky, konkrétně z oblasti od Kalifornie až po Aljašku, avšak v současnosti se vyskytuje téměř po celé Evropě, kam byl zavlečen pro chov v akváriích a průmyslových chovech.

Jeho tělo je výrazné, robustní a je pokryté tvrdým exoskeletem, který slouží jako obrana proti predátorům. Spodní strana exoskeletu je světle modrá a horní strana je tmavě hnědá až černá, což mu umožňuje být méně viditelným pro predátory. Má také dvě velké klepeta, která mohou být oranžová až červená, a které používá k lovu potravy a k obraně.

Rak signální je primárně noční živočich, který se živí měkkýši, malými rybami, hmyzem a rostlinným materiálem. Přes den se zdržuje v norách, které si sám vyhrabává v březích řek a jezer.

V přírodě se rak signální dožívá až 20 let, přičemž se rozmnožuje jednou ročně. Samice klade asi 200 až 400 vajíček, které následně nese na spodní straně těla, dokud se z nich nevylíhnou malé raky.

Rak signální je významným invazním druhem a je považován za vážnou hrozbu pro domácí druhy raků v Evropě, protože přenáší smrtelnou nemoc zvanou rakovinu raků. Jeho přítomnost také negativně ovlivňuje ekosystémy řek a jezer tím, že narušuje rovnováhu mezi druhy a mění strukturu dna vodních toků.
Nové fotografie zvířat