Zpět na seznam

Rákosník tamaryškový

Acrocephalus melanopogon

Foto: Rákosník tamaryškový
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Podřád zpěvní
Čeleď rákosníkovití
Rod rákosník
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Rákosník tamaryškový (Acrocephalus melanopogon) je malý, aktivní pěvec z čeledi rákosníkovitých. Jeho původní domovinou je Evropa a západní Asie, kde je běžně spatřen v mokřadních oblastech, převážně v porostech rákosí a tamaryšku.

Tento druh rákosníka je menší než ostatní jeho příbuzní, dosahuje délky okolo 12 až 14 cm a váhy kolem 11 až 13 gramů. Má krátké nohy a dlouhý, ostrý zobák, což je typické pro všechny rákosníky. Jeho peří je zbarveno odstíny hnědé, šedé a bílé, s nápadnými černými pruhy na křídlech a ocasních perech. Pohlaví se od sebe liší jen minimálně, samice jsou obvykle o něco světlejší.

Rákosník tamaryškový je známý svým hlasitým a melodickým zpěvem, který je často slyšet v ranních a večerních hodinách. Je to hmyzožravec, který se živí drobným hmyzem a pavouky, které loví mezi listy a stonky rostlin.

Rákosník tamaryškový je monogamní druh a v době rozmnožování si oba partneři společně staví hnízdo. Samice snese 3-5 vajec, která jsou následně asi 2 týdny zahřívána. Mláďata pak opouštějí hnízdo zhruba 2 týdny po vylíhnutí.

V zimě migruje do teplejších oblastí jako je severní Afrika a jižní Asie. Jako mnoho jiných pěvců, je i rákosník tamaryškový ohrožen ztrátou přirozeného biotopu, a to hlavně kvůli odvodňování mokřadů a změnám v zemědělství. Přesto je jeho populace stále považována za stabilní.
Nové fotografie zvířat