Zpět na seznam

Raroh jižní

Falco biarmicus

Foto: Raroh jižní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dravci
Čeleď sokolovití
Rod raroh
Váhy a míry
Délka od 43 do 50 cm
Délka rozpětí křídel od 95 do 105 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Raroh jiřní (Falco biarmicus) je vzácný druh dravého ptáka z rodu sokolů, který je ve svém přirozeném prostředí známý pro svou rychlost a lovecké schopnosti. Tento druh je středně velký, obvykle měří 35-43 cm na délku s rozpětím křídel 84-105 cm. Samice jsou obecně větší než samci.

Raroh jižní má tmavé hnědé peří na vrchní straně těla a světlejší, skoro bílé peří na spodní straně. Hlava je tmavá s výrazným "vousovitým" opeřením na krku, které je charakteristické pro tento druh. Oči jsou intenzivně hnědé a zobák je šedý s tmavým hrotem. Křídla jsou špičatá a dlouhá, což umožňuje rychlé a prudké lety.

Jedná se o teritoriální druh, který si vybírá a chrání své území. Živí se především ptáky, ale také menšími savci a hmyzem. Raroh jižní je známý svými unikátními loveckými technikami, které zahrnují rychlé ponoření z výšky na kořist.

V divočině, raroh jižní obývá především otevřené krajiny, jako jsou savany, pouště nebo polopouště. Je rozšířen především v Africe, ale lze ho najít i na Blízkém východě a v jižní Asii.

Raroh jižní je monogamní druh. Samice snáší obvykle 2-4 vejce, která jsou inkubována po dobu 28-32 dní. Mláďata jsou následně vyživována oběma rodiči a opouštějí hnízdo asi po 40 dnech.

Tento druh je ohrožen ztrátou přirozeného prostředí a také lovem pro trh s exotickými zvířaty. I přes tyto hrozby je raroh jižní stále považován za poměrně stabilní druh s odhadovanou světovou populací okolo 100 000 jedinců. Avšak i přesto vyžaduje další ochranu a péči, aby jeho populace nadále rostla.
Nové fotografie zvířat