Zpět na seznam

Rys pardálový

Lynx pardinus

Foto: Rys pardálový
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď kočkovití
Rod rys
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Rys pardálový (Lynx pardinus), známý také jako iberský rys, je druh divoké kočkovité šelmy, která je považována za jedno z nejvzácnějších a nejohroženějších zvířat na světě. Pochází z jihozápadní Evropy, zejména ze Španělska a Portugalska, kde žije v rozsáhlých korunových lesích a křovinách.

Rys pardálový je středně velká kočka, s typickou délkou těla kolem 85-105 cm, ocas je pak dlouhý 12-30 cm a váží zhruba 13-27 kg. Samice jsou obecně menší než samci. Mají charakteristický vzhled s krátkým tělem, dlouhými nohami a velkými tlapkami. Mají také výrazné vousy a černé špičky uší, které jsou typické pro všechny druhy rysů.

Srst rysa pardálového je krátká a jemná, s barevným vzorem, který se liší podle ročních období a prostředí. Zbarvení je obvykle žlutohnědé až šedohnědé s černými skvrnami. Tyto skvrny jsou nejvýraznější na těle a končetinách.

Rys pardálový je samotářské zvíře, které loví hlavně v noci. Jeho hlavní potravou jsou králíci divocí, ale když je potřeba, dokáže ulovit i jiné malé až středně velké savce nebo ptáky. Rys je velmi obratný a rychlý, schopen dosáhnout rychlosti až 80 km/h a skočit až 5 metrů daleko.

Rozmnožování probíhá jednou ročně, obvykle na konci zimy a na začátku jara. Samice rodí 2-3 mláďata po 65 dnech březosti. Mláďata jsou slepá a bezmocná po narození a matka je pečlivě chrání a krmí.

Rys pardálový je kriticky ohrožený druh, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a úbytku populace králíků divokých, které tvoří hlavní část jeho potravy. Dalším faktorem je také nelegální lov a srážky s vozy. V současnosti probíhají různé programy na ochranu tohoto druhu, včetně chovu v zajetí a následné reintrodukce zvířat zpět do divoké přírody.
Mapa výskytu
Foto: Rys pardálový - výskyt
Nové fotografie zvířat