Zpět na seznam

Tygr balijský

Panthera tigris balica

Foto: Tygr balijský
Známé také jako
  • Tygr džunglový balijský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď kočkovití
Podčeleď velké kočky
Rod panthera
Váhy a míry
Délka od 200 do 220 cm
Hmotnost od 65 do 100 kg
Stav ohrožení
Vyhynulý
Popis zvířete
Tygr balijský, vědecky známý jako Panthera tigris balica, je druh tygra, který se vyskytoval na indonéském ostrově Bali. Bohužel, je to vysoce ohrožený druh a v současné době je považován za vyhynulý v divočině. Toto zvíře mělo mohutné tělo s dlouhou a pružnou páteří. Měřilo až 2,4 metru včetně ocasu a vážilo mezi 90 až 100 kilogramy. Samci byli obecně větší a silnější než samice.

Tygr balijský měl krátkou, hustou srst, která byla obvykle světle oranžová až tmavě rezavá, s černými pruhy na těle a končetinách. Jedinečnou vlastností tohoto druhu byly dvojité pruhy na jeho bocích. Jeho obličej byl také označen řadou pruhů. Tento druh byl znám svými silnými tlapami s ostrými drápy, které mu umožňovaly lovit a zabíjet svou kořist.

Balijský tygr byl znám jako velmi agresivní a teritoriální zvíře. Byl aktivní především v noci, kdy loví svou kořist, kterou tvoří převážně jeleni, prasata a další menší savci. Tito tygři byli jednotlivci a trávili většinu svého času sami, s výjimkou období páření.

Tygři balijského druhu hrají klíčovou roli v místní kultuře a mytologii. Představovali moc a sílu a byli často zobrazováni na různých uměleckých dílech a v literatuře. Jejich vyhynutí bylo způsobeno především ztrátou přirozeného prostředí a nadměrným lovením. Poslední známý balijský tygr byl zabit v roce 1937.

V současné době se vědci a ochranáři snaží obnovit populaci tygra balijského pomocí šlechtění v zajetí a poté jejich postupného vypouštění zpět do divočiny. I přes tuto snahu je však budoucnost tohoto druhu nejistá.
Nové fotografie zvířat