Zpět na seznam

Skokan ostronosý

Rana arvalis

Foto: Skokan ostronosý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída obojživelníci
Řád žáby
Čeleď skokanovití
Rod skokan
Váhy a míry
Délka od 6 do 8 cm
Biologická data
Délka života od 8 do 12 let
Popis zvířete
Skokan ostronosý (Rana arvalis) je druh obojživelníka z čeledi skokanovitých (Ranidae). Tento druh je velmi podobný skokanu skřehotavému, ale liší se několika markantními rysy. Je středně velký, dosahuje délky zhruba 5 až 7,5 cm. Nos má ve tvaru špice, odtud název "ostronosý". Kůže na zádech je hladká s drobnými bradavicemi a je zbarvena různými odstíny hnědé až šedé barvy, mnohdy s modrým nádechem. Břicho je světle zbarvené až bílé. Typickým znakem je tmavý pruh táhnoucí se od čumáku přes oko až k bubínku. Má velké, vypouklé oči s červenohnědými duhovkami.

Skokan ostronosý je rozšířený po celé Evropě až po západní Sibiř. Preferuje různé druhy mokřadních stanovišť, například rašelinné louky, pole, lesy, bažiny, rybníky a dostatečně vlhké louky. Potřebuje však dostatek vegetace, ve které se může skrýt. Živí se především hmyzem a jeho larvami, ale také pavouky, měkkýši a drobnými živočichy.

Období rozmnožování začíná na jaře, kdy se samci shromažďují na místech s vodou a snaží se přilákat samice svým skřehotáním. Samice poté klade až 2000 vajíček do vody, z nichž se po několika týdnech líhnou pulci. Pulci se později promění v dospělé žáby.

Skokan ostronosý je považován za zranitelný druh a je chráněný v několika zemích. V České republice je tento druh zařazen na červený seznam jako silně ohrožený. Hlavním důvodem ohrožení je ztráta přirozených biotopů v důsledku urbanizace, zemědělství a znečištění vod.
Nové fotografie zvířat