Zpět na seznam

Slavík tmavý

Luscinia megarhynchos

Foto: Slavík tmavý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď drozdovití
Rod slavík
Váhy a míry
Délka od 15 do 17 cm
Délka rozpětí křídel od 23 do 26 cm
Popis zvířete
Slavík tmavý, latinsky známý jako Luscinia megarhynchos, je malé pěvavé zvíře známé pro svůj melodický zpěv, který je často slyšet v noci, když je nejaktivnější. Dosahuje délky přibližně 15-16,5 cm a váží mezi 20 a 30 gramy. Má relativně malý zobák, ale jak již název napovídá, velkého rozsahu, který mu umožňuje vytvářet širokou škálu zvuků.

Jeho peří je převážně tmavě hnědé s jemnými odstíny našedlé na břiše a krku. Jeho peří na zádech a křídlech je o něco tmavší a více kontrastní, což mu pomáhá lépe se maskovat v tmavém prostředí.

Slavík tmavý je hmyzožravý, což znamená, že se živí převážně hmyzem. Jeho strava zahrnuje různé druhy brouků, housenek, můr, pavouků a dalších malých bezobratlých. Občas může jeho strava zahrnovat také bobule nebo malé plody.

Jeho přirozeným prostředím jsou listnaté a smíšené lesy, kde se může skrýt před predátory a hledat potravu. Vyhnout se však snaží hustým lesům, kde by měl problémy s létáním.

Přestože je slavík tmavý celoročně stěhovavý pták, v zimních měsících migruje do teplejších oblastí, jako je jižní Evropa a severní Afrika.

Rozmnožování probíhá převážně na jaře a v létě. Samice snáší obvykle 4-6 vajec, která jsou modravě zelená a pokrytá hnědými skvrnami. Inkubační doba trvá přibližně 14 dní a mláďata opouštějí hnízdo po dalších 14 dnech.

Ceněný pro svůj melodický zpěv, slavík tmavý inspiroval mnoho básníků a hudebníků po celá staletí. Jeho zpěv je často popisován jako jeden z nejkrásnějších v přírodě a je symbolem jara a naděje.
Nové fotografie zvířat