Zpět na seznam

Tangara červenohlavá

Piranga ludoviciana

Foto: Tangara červenohlavá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď tangarovití
Popis zvířete
Tangara červenohlavá, vědecky známá jako Piranga ludoviciana, je působivé zvíře, které patří do rodiny kardinálovitých. Toto ptačí druh je rozšířený v severní Americe, zejména v oblastech západních Spojených států a jižní Kanady, kde ho lze spatřit na okrajích lesů, keřových porostech a v otevřených lesích.

Tangara červenohlavá je zvíře střední velikosti, dosahující délky těla kolem 16-21 cm. Samečci jsou zvláště nápadní, se svým zářivě červeným zbarvením hlavy, krku, hruď a horní části zad. Zbytek jejich peří je černé nebo tmavě šedé barvy. Samice a mláďata jsou méně výrazné, s olivově zelenými a žlutými odstíny peří.

Tangara červenohlavá se živí převážně hmyzem, ale také ořechy, bobulemi a ovocem, které sbírá ve stromových korunách nebo keřích. V době rozmnožování staví hnízdo z větviček a stébel, obvykle ve výšce 2-4 metry nad zemí. Samice snáší 2-4 modrošedé vejce, která sama inkubuje po dobu 11-14 dní. Sameček se pak podílí na krmení mláďat.

Mimo období páření jsou tangary červenohlavé spíše samotářské, ale během migrace se shlukují do větších skupin. Tito ptáci jsou známí svým krásným zpěvem a často se vyskytují na okrajích vodních ploch, kde hledají potravu.

Ačkoli nejsou tangary červenohlavé považovány za ohrožený druh, jejich populace může být omezena ztrátou přirozeného prostředí v důsledku zemědělských aktivit a urbanizace. Jsou to úžasné bytosti, které obohacují biodiverzitu naší planety a jejich přítomnost je vždy radostí pro milovníky přírody a ptactva.
Nové fotografie zvířat