Zpět na seznam

Tereka jednovousá

Podocnemis unifilis

Foto: Tereka jednovousá
Známé také jako
  • Tereka kolumbijská
  • Tereka žlutohlavá
  • Terekay
  • Želva terekay
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída plazi
Řád želvy
Čeleď terekovití
Váhy a míry
Délka od 40 do 70 cm
Hmotnost 8 kg
Popis zvířete
Tereka jednovousá (Podocnemis unifilis), známá také jako jednovousá želva, je druh sladkovodní želvy původem z jižní Ameriky. Její vědecký název, Podocnemis unifilis, odkazuje na její nejvýraznější znak - jediný vous na spodní části hlavy. Tereka jednovousá je středně velká až velká želva, která může dorůst až do délky 45 centimetrů. Samice jsou obecně větší než samci.

Tereky jednovousé se vyskytují v široké škále sladkovodních prostředí, včetně řek, jezer, potoků, bažin a mokřadů. Preferují teplé, klidné vody s mnoha místy, kde se mohou ukrýt.

Její tělo je robustní a těžké, s velkou, plochou skořápkou, která je obvykle zbarvena v odstínech hnědé nebo šedé. Hlava je velká a široká, s jedním výrazným "vousem" nebo tykadlem, které vyrůstá z brady a slouží pravděpodobně jako senzorický orgán. Končetiny jsou silné a opatřené ploutvemi, které jim umožňují vysoce efektivní plavání a pohyb v mělkých vodách.

Kožní pigmentace tereky jednovousé je obvykle tmavě hnědá až černá, s bílými nebo nažloutlými skvrnami na krku, břiše a končetinách. Tento kryptický zbarvení jim pomáhá plavat nezpozorovaně v kalných vodách jejich domovského prostředí.

Tereka jednovousá je všežravý druh. Její strava je velmi rozmanitá a zahrnuje vodní rostliny, řasy, plody, semena, bezobratlé a někdy i drobné ryby a mrtvé zvířecí tělo. Krmí se převážně ve dne.

Tereka jednovousá je také známá svým zajímavým rozmnožovacím cyklem. V období dešťů samice naklade až 20 vajec do hnízda vyhloubeného v písku na břehu řeky. Mláďata se líhnou po asi 70 dnech, obvykle synchronizovaně se záplavami, které je pak odnášejí zpět do řeky.

Bohužel, tereka jednovousá je považována za ohrožený druh kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nadměrnému lovu pro maso a domácí trhy s domácími zvířaty. Mezinárodní snahy se nyní soustředí na její ochranu a udržitelné řízení jejích populací.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat