Zpět na seznam

Tesařík alpský

Rosalia alpina

Foto: Tesařík alpský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Třída hmyz
Řád brouci
Podřád všežraví
Čeleď tesaříkovití
Váhy a míry
Délka od 15 do 38 mm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Tesařík alpský, známý také pod latinským jménem Rosalia alpina, je krásný a jedinečný druh brouka, který patří do čeledi tesaříkovitých. Jeho nádherné modro-šedé krovky s charakteristickým černým pruhováním na nich dělají z něj jednoho z nejzajímavěji vypadajících brouků v Evropě.

Tesařík alpský je velký brouk, který dosahuje délky až 38 milimetrů. Samice jsou obecně větší než samci. Mají dlouhé, silné kusadla, které využívají k rozbíjení dřeva, kde si budují svá hnízda a kladou vajíčka. Tesaříci alpští mají také velké, dobře vyvinuté křídla, díky kterým jsou schopni létat.

Tento druh brouka je poměrně vzácný a jeho populace jsou často izolované. V přírodě je možné ho najít v horských oblastech střední a jižní Evropy, například v Alpách, Karpatech nebo na Balkáně. Tesařík alpský preferuje vlhké, chladné prostředí a žije především na mrtvém dřevě bukových stromů.

Tesařík alpský je známý svou pomalou rychlostí růstu. Larvy se vyvíjejí několik let a dospělci žijí až dva roky. Tento druh se živí především dřevem, které rozbíjí svými silnými kusadly, ale také houbami a jinými rostlinami.

Bohužel, tesařík alpský je v současnosti považován za ohrožený druh. Jeho populace klesají především kvůli ztrátě přirozeného prostředí, těžbě dřeva a klimatickým změnám. Jde o chráněný druh, a proto je jeho odchyt a prodej zakázán. V některých zemích, jako je Rakousko, je dokonce považován za národní přírodní poklad.
Nové fotografie zvířat