Zpět na seznam

Tetřívek sibiřský

Dendragapus falcipennis

Foto: Tetřívek sibiřský
Známé také jako
  • Kur sachalinský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Řád hrabaví
Čeleď tetřevovití
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Tetřívek sibiřský (Dendragapus falcipennis), známý také jako modrý tetřívek, je velký, robustní druh ptáka patřící do čeledi bažantovitých. Tento tetřívek obývá subarktické a chladné mírné oblasti Severní Ameriky, Asie a Evropy, včetně Sibiře, odkud pochází jeho jméno.

Tento pták se vyznačuje hmotností mezi 1 až 1,5 kg a délkou těla kolem 45 cm, s rozpětím křídel až 70 cm. Samci jsou výrazně větší než samice. Samci mají nápadně modravé opeření, které se mění v černou na konci křídel a ocasu. Samice jsou méně nápadné a jejich peří je spíše hnědé či šedohnědé s tmavými skvrnami a pruhy pro lepší maskování v prostředí.

Tetřívci sibiřští preferují hustě zalesněné oblasti, které jim poskytují dostatek potravy, úkrytu a hnízdiště. Živí se převážně rostlinnou stravou, která zahrnuje semena, ovoce, listy a větvičky, ale také konzumují hmyz a drobné bezobratlé.

Samci jsou známé svými hlasitými a melodickými zpěvy, kterými lákají samice během námluvního období. Po páření samice klade až 12 vajíček do hnízda ukrytého v keřích nebo pod stromy. Mladí ptáci jsou schopni létat již ve věku 10 až 12 týdnů.

Tetřívek sibiřský je obecně považován za druh s nízkým rizikem vyhynutí. Přesto však čelí určitým hrozbám, jako je ztráta přirozeného prostředí, lov a predace. Úsilí o ochranu se soustředí na zachování a obnovu přírodních stanovišť a regulaci lovu.
Nové fotografie zvířat