Zpět na seznam

Třesavka sekáčovitá

Pholcus opilionoides

Foto: Třesavka sekáčovitá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen členovci
Podkmen klepítkatci
Třída pavoukovci
Řád pavouci
Čeleď Třesavkovití
Rod Třesavka
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Třesavka sekáčovitá (Pholcus opilionoides) je druh pavouka z čeledi třesavkovitých, který je rozšířený napříč Evropou. Tato třesavka si získala svůj název díky jedinečné obraně, kterou představuje její schopnost kmitat s tělem a vytvářet tak dojem, že se třese.

Třesavka sekáčovitá má značně dlouhé a štíhlé nohy, dosahující délky až 5 cm, a malé tělo o průměru 7-9 mm. Její barva je obecně světlá, od bílé po světle hnědou. Její zrak je poměrně slabý, ale dokáže velmi citlivě zachytit vibrace svého okolí prostřednictvím svých dlouhých nohou.

Třesavka sekáčovitá je typicky noční živočich, který svůj den tráví zavěšený hlavou dolů ve své síti. Tato pavoučí síť je nepravidelně tvarovaná a je často umístěna v temných a vlhkých prostorách, jako jsou sklepy, jeskyně nebo pod mosty.

Co se týče stravy, třesavka sekáčovitá je masožravé zvíře, které loví různé druhy hmyzu a jiných malých bezobratlých. Její technika lovu spočívá v tom, že svou kořist zachytí ve své síti a poté ji omráčí jedovatým kousnutím.

Jedná se o druh pavouka, který je obecně považován za užitečný, protože pomáhá regulovat populaci hmyzu. I přes to, že je třesavka sekáčovitá schopna uštknout člověka, její jed není pro člověka nebezpečný. Může způsobit jen mírné nepohodlí v podobě zarudnutí a svědění.

Rozmnožování třesavky sekáčovité probíhá tak, že samice po páření klade vajíčka do malého kokonu, který následně chrání ve své ústní dutině. Po vylíhnutí se mláďata starají sama o sebe.

Třesavka sekáčovitá je fascinujícím příkladem adaptace a přežití v náročných podmínkách. Její jedinečné chování a schopnosti ji činí důležitou součástí našeho přírodního ekosystému.
Podobná zvířata
Nové fotografie zvířat