Zpět na seznam

Vari bělopásý

Varecia variegata subcincta

Foto: Vari bělopásý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Nadřád placentálové
Řád primáti
Podřád poloopice
Popis zvířete
Vari bělopásý, vědecky známý jako Varecia variegata subcincta, je poddruh lemurů, kteří jsou považováni za největší zástupce rodu Varecia. Tito unikátní primáti jsou endemickými druhy ostrova Madagaskar, kde obývají především tropické deštné pralesy na východě ostrova.

Vari bělopásý se vyznačuje dlouhou, hustou srstí, která je nápadně zbarvena černou a bílou. Rozpoznatelným rysem je černý pásek, který se táhne od nosu přes oči až k uším. Odtud pokračuje podél stran až k ocasu, který je také černý. Boky a hrudník jsou bílé nebo krémové. Výrazné jsou také velké, výstředně tvarované oči, které jsou velmi důležité pro jejich noční životní styl.

Vari bělopásý je poměrně velký lemur, dosahující délky těla mezi 40 až 55 cm, s ocasem, který je často ještě delší než samotné tělo. Váha tohoto lemurů se obvykle pohybuje mezi 3 až 5 kg.

Co se týče stravování, Vari bělopásý je výrazně frugivorní, tedy ovoce tvoří většinu jeho stravy. Doporučuje se však také, aby jeho jídelníček obsahoval květy, listy nebo některé druhy hmyzu. Toto zvíře je také známo svým unikátním způsobem krmení. Má tendenci jíst v poloze sedící a ovoce drží oběma předními končetinami.

Vari bělopásý je znám svou hlasitou komunikací, kterou používá k upozornění ostatních členů skupiny na přítomnost predátorů nebo na zdroje potravy. Je to velmi sociální zvíře, které žije ve skupinách až do velikosti 16 jedinců.

Toto zvíře je v současné době klasifikováno jako ohrožený druh, hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí způsobené odlesňováním. I přesto se Vari bělopásý přizpůsobil životu v zajetí a úspěšně se rozmnožuje v řadě zoologických zahrad po celém světě.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat