Zpět na seznam

Velryba jižní

Eubalaena australis

Foto: Velryba jižní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád kytovci
Čeleď velrybovití
Váhy a míry
Délka 15 m
Hmotnost 48 t
Popis zvířete
Velryba jižní, vědeckým názvem Eubalaena australis, je jedním z největších druhů zvířat na naší planetě. Jedná se o masivní vodní savce, který je součástí čeledi keporkakovitých. Velryba jižní je známa svou nezaměnitelnou charakteristikou - má robustní tělo, velkou hlavu a široký ocas.

Toto zvíře dorůstá v průměru délky 15 až 18 metrů, s maximální zaznamenanou délkou až 21 metrů. Hmotnost dospělého jedince se pohybuje od 40 do 70 tun. Samice jsou většinou větší než samci. Má šedou nebo černou barvu s několika bílými skvrnami na břiše.

Tento druh velryby je rozlišován podle velkých kalosních lišt na horní části tlamy, které slouží k filtrování potravy. Potrava velryby jižní se skládá především z malých korýšů zvaných kril.

Velryba jižní se vyskytuje v jižních mořích celého světa, obzvláště v Antarktickém oceánu. Během letních měsíců se stěhuje do polárních vod, kde se živí, zatímco v zimě migruje do teplých vod, kde se páří a rodí mláďata.

Rozmnožování je pomalé, samice rodí jediné mládě jednou za 3 až 4 roky. Mláďata se rodí v teplých tropických a subtropických vodách a jsou kojena až do věku jednoho roku.

Velryba jižní je známa pro své zpěvy, které jsou složité a mohou trvat až 20 minut. Tyto zpěvy se považují za komunikační prostředek mezi jednotlivými jedinci.

Bohužel, tento druh velryby je klasifikován jako zranitelný Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN). V minulosti byly velryby jižní intenzivně loveny pro svůj tuk, maso a kosti, což vedlo k jejich téměř úplnému vyhubení. Dnes jsou chráněny mezinárodními dohodami a lovectví je zakázáno, ale stále čelí hrozbám jako je znečištění moří, srážky s loděmi, nebo lov jejich potravy.
Mapa výskytu
Foto: Velryba jižní - výskyt
Nové fotografie zvířat