Zpět na seznam

Veš muňka

Pthirus pubis

Foto: Veš muňka
Taxonomie
Říše živočichové
Biologická data
Délka života od 21 do 28 d
Popis zvířete
Veš muňka, známá také jako bičíková veš, (latinsky Pthirus pubis) je druh parazitického hmyzu, který se vyskytuje v přírodě na těle člověka. Její existence je úzce spjata s lidskou populací a je známa pro své schopnosti infikovat oblasti pokryté chlupy, především genitální oblast, což je jedinečné mezi všemi druhy vší.

Veš muňka má značně odlišný tvar a vzhled od ostatních vší, které se vyskytují na člověku. Její tělo je širší než dlouhé, má hnědou barvu a dorůstá do velikosti asi 1,5 milimetru. Má šest nohou, které jsou silně vyvinuté, s velkými drápy, což jí umožňuje pevně se uchytit na chlupy hostitele. Díky svému tvaru a velikosti je tato veš často obtížně viditelná pouhým okem.

Veš muňka je známá tím, že se živí krví hostitele. K jeho tělu se přichytí pomocí svých silných drápů a svým kusadlem propíchne kůži, aby se dostala k krvi. Toto kousnutí může způsobit svědění a podráždění. Pokud je infekce široce rozšířená, může dojít k vyrážkám nebo jiným kožním problémům.

Rozmnožování vší muňky probíhá velmi rychle. Samice klade vajíčka přímo na chlupy hostitele. Z vajíček se líhnou larvy, které se po několika dnech promění v dospělce. Celý tento proces může trvat jen dva týdny.

Veš muňka je přenášena z člověka na člověka, nejčastěji při sexuálním styku, ale může se přenést i prostřednictvím sdíleného oblečení, ložního prádla nebo ručníků.

Léčení vší muňky zahrnuje použití speciálních šamponů a lotionů, které obsahují chemikálie schopné zničit vši a jejich vajíčka. Je důležité také pečlivě vyčistit a vyprat veškeré oblečení a ložní prádlo, které mohlo být infikováno.
Nové fotografie zvířat