AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Calicophoron daubneyi
  • Latinský název
  • Calicophoron daubneyi

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:ploštěnci
Třída:motolice
Druh:calicophoron daubneyi

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 10 do 15 mm

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Calicophoron daubneyi

Calicophoron daubneyi
(Calicophoron daubneyi)

Popis zvířete

Calicophoron daubneyi (synonymum Paramphistomum daubneyi) je druh motolice, která parazituje v předžaludcích, slezu a tenkém střevu domácích ale i volně žijících přežvýkavců. Vývoj probíhá přes jednoho mezihostitele – vodního plže z čeledě Lymnaeidae a Planorbidae.

Morfologie

Dospělé motolice jsou narůžovělé barvy, mají kónický až hruškovitý tvar těla s přísavkou na předním a zadním konci těla. Jako všechny motolice jsou dorso-ventrálně sploštělé. Na délku měří 10–15 mm, na šířku 4–5 mm. Vajíčka jsou šedozelenalé barvy o velikosti 125–186 × 62–114 μm. Jsou hermafroditi.

Biologie a vývojový cyklus

Dospělí jedinci se lokalizují v bachoru a čepci, kde jsou přisátí na sliznici a živí se krví hostitele. Vyprodukovaná vajíčka jsou pasážována trávicím traktem a spolu s trusem odcházejí do vnějšího prostředí. Ve vajíčcích se vyvíjí miracidium, které aktivně vyhledává plže z čeledi Lymnaeidae (nejčastěji Galba truncatula, Omphiscola glabra). V plži prodělává podobný vývoj jako motolice jaterní a po 1-2 měsících se z plže uvolňují cerkarie, které se opouzdří na vegetaci. Takto encystovaná cerkarie se nazývá metacerkarie a je již infekční pro definitivního hostitele. Ten se nakazí spasením kontaminovaného porostu. Ve střevě hostitele se z ochranného obalu uvolní již mladé motolice, které přilnou ke sliznici dvanáctníku. Zde žijí mladé motolice asi 6 týdnů a poté migrují do bachoru a čepce, kde pohlavně dospívají.

Definitivní hostitelé

C. daubneyi parazituje u celé řady přežvýkavců, nejčastěji však u skotu a jelenů.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii