AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Hadohlavec skvrnitý
  • Latinský název
  • Channa argus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:ostnoploutví
Čeleď:hadohlavcovití
Rod:hadohlavec
Druh:hadohlavec skvrnitý

Facebook

Hadohlavec skvrnitý

Hadohlavec skvrnitý
(Channa argus)

Popis zvířete

Hadohlavec skvrnitý (Channa argus) je exotický druh ryby, který se původně vyskytuje v severovýchodní Asii, konkrétně v Číně, Koreji a na východní Sibiři. Tento druh je známý také pod anglickými názvy Northern Snakehead nebo Snakehead Murrel. Hadohlavec skvrnitý je jedinečný svým způsobem života a adaptace na prostředí, což ho činí jedním z nejzajímavějších zástupců svého rodu.

Tato ryba je charakteristická svým dlouhým, hadovitým tělem, které může dosáhnout délky až 1 metr a hmotnosti až 8 kilogramů. Tělo je pokryto velkými šupinami, zatímco hlava je bez šupin a má velké, často oranžové oči. Hlava je široká s velkými ústy plnými ostrých zubů, které slouží k lovu kořisti. Zbarvení těla je obvykle tmavě hnědé nebo zelené s černými skvrnami, které jsou rozptýlené po celém těle a dávají rybě její název.

Hadohlavec skvrnitý je dravá ryba, která se živí širokou škálou potravy, včetně ryb, obojživelníků a dokonce i malých savců. Pro svůj hadí vzhled a agresivní chování je někdy považován za jednoho z nejstrašnějších sladkovodních druhů ryb.

Tato ryba je známá svou schopností přežít mimo vodu až několik dní. Dokáže dýchat vzduch díky speciálnímu ústrojí zvanému labyrint, který je umístěný v její hlavě. Tato adaptace jí umožňuje přežít v nízkokyslíkových vodách a dokonce se pohybovat po souši, což je poměrně neobvyklé pro ryby.

Hadohlavci skvrnití jsou také známí svým rodičovským chováním. Samice klade vejce do hnízda vyhloubeného v bahnitém dně a poté je samec chrání. Toto chování je neobvyklé u ryb a ukazuje na vysokou úroveň péče o potomstvo u tohoto druhu.

Je důležité poznamenat, že hadohlavec skvrnitý je v některých zemích považován za invazní druh, který může narušit místní ekosystémy. Z tohoto důvodu je v některých oblastech zakázán jeho lov a chov.