AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Ještěrkovec čtyřpruhý
  • Latinský název
  • Zonosaurus quadrilineatus

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Čeleď:ještěrkovcovití
Druh:ještěrkovec čtyřpruhý

Facebook

Ještěrkovec čtyřpruhý

Ještěrkovec čtyřpruhý
(Zonosaurus quadrilineatus)

Popis zvířete

Ještěrkovec čtyřpruhý, latinsky označovaný jako Zonosaurus quadrilineatus, je dechberoucí druh ještěrky, který patří do čeledi ještěrkovcovitých. Tento druh pochází z Madagaskaru, kde žije především ve vlhkých lesích a bažinatých oblastech.

Ještěrkovec čtyřpruhý je středně velký druh ještěrky, který dorůstá délky až 40 cm. Jeho tělo je robustní, zavalité a pokryté šupinami, které jsou silné a hladké na dotek. Barva těla je obvykle zelenavě hnědá či šedá s čtyřmi světlými pruhy, které běží podélně od hlavy až k ocasu a jsou u některých jedinců více výrazné než u jiných. Díky své barvě se dokáže skvěle maskovat v přírodním prostředí.

Hlava ještěrkovce je plochá a široká s výraznými očima, která jsou schopna nezávisle na sobě sledovat okolí. Ocas je dlouhý a silný, sloužící jako zbraň proti predátorům. Jeho končetiny jsou silné, svalnaté a zakončené ostrými drápy, které používá k hrabání a šplhání.

Co se týče stravy, ještěrkovec čtyřpruhý je všežravec. Jeho jídelníček zahrnuje širokou škálu potravy, včetně hmyzu, malých obratlovců, listí, ovoce a květin. Během páření může samice položit až deset vajec, které jsou uloženy do země a inkubovány po dobu několika měsíců.

Ještěrkovec čtyřpruhý je známý svým pomalým a líným způsobem života. Většinu dne tráví odpočíváním na slunci nebo ve stínu. Je to plaché zvíře, které se při ohrožení raději ukrývá než bojuje. Jeho přirozenými nepřáteli jsou predátoři jako jsou dravci, hadi nebo větší druhy ještěrek.

Přestože se jedná o poměrně nenápadné zvíře, je jeho přítomnost v ekosystému důležitá. Přispívá k udržení rovnováhy v přírodě tím, že kontroluje populace hmyzu a působí jako významný rozšiřovatel semen rostlin, které konzumuje.

V kterých českých ZOO je k vidění