AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Ještěrkovec madagaskarský
  • Latinský název
  • Zonosaurus m. madagascariensis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Čeleď:ještěrkovcovití
Druh:ještěrkovec madagaskarský

Váhy a míry

  • Délka:
  • do 36 cm

Facebook

Ještěrkovec madagaskarský

Ještěrkovec madagaskarský
(Zonosaurus m. madagascariensis)

Popis zvířete

Ještěrkovec madagaskarský, vědecky známý jako Zonosaurus m. madagascariensis, je fascinující druh ještěrky, který se vyskytuje především na ostrově Madagaskar. Tato ještěrka náleží do čeledi ještěrkovcovitých (Gerrhosauridae) a skupiny ještěrkovců (Zonosaurinae). Její tělo je obvykle dlouhé asi 40 centimetrů, ale někteří jedinci mohou dosáhnout až 50 centimetrů.

Ještěrkovec madagaskarský má tělo pokryté drobnými šupinami, které jsou většinou zelenavě hnědé barvy, aby se lépe maskoval v přirozeném prostředí. Na bocích má často světlé skvrny. Jeho hlava je malá a protáhlá, oči mají vertikální zornice. Hřbetní strana těla je rovněž pokryta šupinami, které jsou však výrazně hrbolaté a vytváří tak jakýsi `obrněný` vzhled. Má dlouhý ocas, který může tvořit až polovinu celkové délky těla.

Ještěrkovec madagaskarský je terestrické zvíře, které obývá suché lesy a keřovité oblasti Madagaskaru. V přírodě je aktivní během dne a stravuje se především rostlinnou potravou, jako jsou listy, květy a ovoce, ale nezřídka konzumuje také malé bezobratlé.

V období rozmnožování samice klade v průměru 6 až 8 vajec, které jsou poměrně velké vzhledem k její velikosti. Inkubační doba je dlouhá a může trvat až šest měsíců.

Ještěrkovec madagaskarský, jako mnoho dalších druhů z Madagaskaru, čelí různým hrozbám, včetně ztráty přirozeného prostředí kvůli odlesňování a zemědělství. Je také občas loven pro maso nebo jako domácí mazlíček. Přesto se stále jedná o poměrně hojný druh, který je schopen přežít v různých typech prostředí.

V kterých českých ZOO je k vidění