Zpět na seznam

Skřivan ouškatý

Eremophila alpestris

Foto: Skřivan ouškatý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď skřivanovití
Rod skřivan
Popis zvířete
Skřivan ouškatý, vědecky známý jako Eremophila alpestris, je zpěvný pták, který patří do čeledi skřivanovitých. Je to menší pták, zhruba o velikosti vrabce s délkou těla kolem 15-18 cm a rozpětím křídel kolem 27-35 cm. Vyznačuje se šedou až hnědošedou barvou peří, která mu pomáhá skrývat se v otevřených krajinách, kde většinou žije.

Skřivan ouškatý je dobře rozpoznatelný podle jeho typických "oušek", které jsou ve skutečnosti dlouhé pírka na hlavě, které dokáže zvednout. Tyto pírka, které mohou být dlouhé až 4 cm, však nejsou vidět, pokud jsou složené. Na vrcholu hlavy, na "ouškách" a na hrdle má pták černé skvrny. Oči jsou hnědé a zobák je krátký a světle šedý. Odlišný je i zpěv tohoto druhu, který je poměrně hlasitý a melodický a nese se daleko.

Skřivan ouškatý preferuje otevřené kraje, jako jsou stepi, polopouště a alpské louky, a to až do nadmořské výšky 3000 metrů. Jeho domovem jsou rozsáhlé oblasti severní a střední Evropy, Asie a Severní Ameriky. V zimě se stahuje do jižních oblastí, ale v některých oblastech zůstává po celý rok.

Jeho stravu tvoří převážně hmyz a pavouci, ale také drobní bezobratlí. V zimě se živí také semeny a plody. Hnízdí na zemi, kde samice snáší 2-5 vajec, která jsou světle modrá s tmavšími skvrnami. Mláďata jsou krmena oběma rodiči.

Skřivan ouškatý je celosvětově považován za druh s nejnižším stupněm ohrožení. I přesto však čelí hrozbám v podobě ztráty přirozeného prostředí kvůli intenzivnímu zemědělství a urbanizaci.
Nové fotografie zvířat