AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Užovka proužkovaná
  • Latinský název
  • Thamnophis sirtalis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:plazi
Řád:šupinatí
Podřád:hadi
Čeleď:užovkovití
Rod:užovka
Druh:užovka proužkovaná

Biologická data

  • Délka života:
  • od 6 do 10 let

Facebook

Užovka proužkovaná

Užovka proužkovaná
(Thamnophis sirtalis)

Popis zvířete

Užovka proužkovaná, známá také pod odborným názvem Thamnophis sirtalis, je druh hada patřící do rodiny užovkovitých. Tento had je rozšířen v Severní Americe, kde můžeme narazit na něho od jižní Kanady až po Střední Ameriku, konkrétně do Kostariky. Typickým znakem užovky proužkované je její dlouhé tělo, které může dosáhnout délky až 1,3 metru, ačkoli průměrná délka se pohybuje mezi 45 až 90 centimetry.

Tento had má štíhlé tělo se šupinami, které jsou zpravidla zelené, šedé nebo hnědé barvy s charakteristickými podélnými pruhy. Pruhy jsou obvykle žluté nebo bílé, ale mohou být také modré, oranžové nebo červené. Vzhled tohoto druhu se může ale značně lišit v závislosti na poddruhu a geografické oblasti.

Užovka proužkovaná je aktivní především ve dne a živí se různými drobnými živočichy, jako jsou obojživelníci, hmyz, drobní savci a někdy i ryby. Toto zvíře je ovoviviparní, což znamená, že samice rodí živá mláďata. Počet mláďat se liší podle velikosti samice a může se pohybovat od 4 až po 80.

Užovka proužkovaná je známá svou adaptabilitou, dokáže žít v různých typech prostředí, jako jsou louky, lesy, bažiny, ale také v blízkosti lidských obydlí. Přestože je tento druh nejedovatý, v případě ohrožení se dokáže bránit tím, že vypustí z těla nepříjemně páchnoucí tekutinu. V přírodě se dožívá zhruba 10 let, v zajetí to může být až dvakrát více.