Zpět na seznam

Adéla pestrá

Nemophora degeerella

Popis zvířete
Adéla pestrá, vědecky známá jako Nemophora degeerella, je jedinečný druh motýla, který se vyznačuje svou nápadnou krásou a specifickými vlastnostmi. Toto zvíře patří do čeledi Adelidae, která je součástí řádu Lepidoptera. Motýl je pojmenován po slavném švédském přírodovědci Carlu de Geerovi.

Adéla pestrá je drobný, jemně stavěný motýl s tělem dlouhým přibližně 7 mm a s neobvykle dlouhými tykadly, která dosahují až 3 cm u samců a jsou tedy mnohem delší než jejich tělo. Samičky mají tykadla kratší, ale stále delší než u většiny ostatních druhů motýlů. Tykadla mají výraznou zlatavou barvu a jsou zahnutá do tvaru hodinových ručiček. Křídla motýla jsou leskle zlatavě žlutá s nádechem do zelena a na předních křídlech mají tmavší pruh.

Adéla pestrá se vyskytuje po celé Evropě, včetně Britských ostrovů. Její populace jsou roztroušené a místy vzácné. Preferuje teplé a slunné lokality jako jsou louky, okraje lesů a zahrady. Dospělí jedinci létají v období od května do července.

Housenky Adély pestré se vyvíjejí v dutinách suchých stonků rostlin, zejména pcháče a kopretin. Během tohoto vývoje se živí odumřelými částmi rostlin. Přezimují ve stadiu kukly, ze které se na jaře líhnou dospělí motýli.

Adéla pestrá je fascinující nejen svým vzhledem, ale také svým chováním. Samci tvoří svatební houfy, při kterých se snaží upoutat pozornost samic svými dlouhými tykadly. Přestože je její životní cyklus poměrně krátký, představuje důležitý prvek v ekosystému svého přirozeného prostředí.
Podobná zvířata
Nové fotografie zvířat