Zpět na seznam

Afrička stříbropruhá

Afrixalus fornasini

Foto: Afrička stříbropruhá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída obojživelníci
Řád žáby
Čeleď rákosničkovití
Popis zvířete
Afrička stříbropruhá (Afrixalus fornasini) je malá, okouzlující žába, která pochází z oblastí subsaharské Afriky. Toto zvíře je jedním z 37 druhů rodu Afrixalus a je známo pro své jedinečné zbarvení a fascinující chování.

Afrička stříbropruhá má typický vzhled středně velké žáby se špičatým nosem. Jeho tělo je obvykle zbarveno do zlatavě hnědé nebo olivově zelené. Toto zvíře se nejvíce vyznačuje svými výraznými stříbrně bílými pruhy, které se táhnou podél těla od očí až po zadní stranu. Tyto pruhy se mohou lišit v šířce a jsou obklopeny tmavými okraji, které ještě více zvyšují jejich kontrast. Na břiše je afrička stříbropruhá obvykle světlejší, může mít bílou nebo krémově žlutou barvu.

Afrička stříbropruhá je malé rozměry, dosahuje délky maximálně 3 centimetry. Samci jsou obecně menší než samice. Mezi další charakteristické rysy patří jejich dlouhé, tenké končetiny s prstovými kotouči, které jim pomáhají při lezení.

Toto zvíře je převážně noční a stráví většinu dne skryté v listí nebo pod kůrou stromů. V noci se stávají aktivními, kdy hledají potravu a partnery pro páření. Jejich hlavní potravou jsou malý hmyz a další bezobratlí.

Jako mnoho dalších druhů žab, i afrička stříbropruhá má zajímavý reprodukční cyklus. Samci během období páření vydávají zvláštní zvuky, aby přilákali samice. Po úspěšném páření samice klade vajíčka do vlhkého prostředí, často na listech nad stojatou vodou. Když se larvy vyvinou, spadnou do vody, kde dokončí svůj vývoj.

Tento druh žáby je přizpůsoben životu v tropických a subtropických lesích, mokřadech a savanách. Přestože nejsou považovány za ohrožené, stále čelí hrozbám, jako je ztráta přirozeného prostředí a klimatické změny.
Podobná zvířata
Nové fotografie zvířat