Taxonomie
Váhy a míry
Popis zvířete
Agama osadní (Agama agama) je druh agamy, který je považován za jedno z nejznámějších a nejvíce rozšířených zvířat v subsaharské Africe. Jde o velmi zajímavý a barevný druh ještěra, který vyniká svou výraznou kůží a dlouhým ocasem.
Toto zvíře měří přibližně 30 až 35 centimetrů od hlavy k ocasu, z toho téměř dvě třetiny tělesné délky tvoří ocas. Jeho tělo je robustní a silné, s dlouhými a ostrými drápy na končetinách, které mu pomáhají při šplhání a pohybu v terénu. Hlava je široká a plochá s malými, ale ostrými zuby a jeho oči mají výraznou zelenou barvu.
Agama osadní je známá svými výraznými barvami, které jsou často kombinací červené, modré a žluté, přičemž tyto barvy se mění podle nálady a okolních podmínek. Je důležité podotknout, že samci jsou často mnohem barevnější než samice, které jsou obvykle šedé nebo hnědé barvy.
Agamy osadní jsou všežravé zvířata, jejichž strava zahrnuje především hmyz, ale také ovoce, květiny a malé obratlovce. Tyto ještěry lze často vidět, jak sluní na kameních nebo stromech, protože jsou to teplomilné zvířata, které potřebují dostatek slunečního světla pro svůj metabolismus.
Co se týče chování, agamy osadní jsou teritoriální zvířata, která si brání své území před ostatními jedinci stejného druhu. Jsou to také velmi sociální zvířata, která žijí v malých skupinách složených z jednoho dominantního samce a několika samic.
Agamy osadní jsou oviparózní, což znamená, že samice kladou vejce. Doba inkubace je zhruba 8 až 10 týdnů. Mladé agamy se líhnou jako plně formované kopie dospělých, ačkoli jsou mnohem menší a méně barevné.
Ačkoli nejsou agamy osadní považovány za ohrožený druh, jejich populace je ovlivněna ztrátou přirozeného prostředí a obchodem s divokými zvířaty. Proto je důležité chránit a zachovat jejich přirozené prostředí pro budoucí generace.
V kterých českých ZOO je k vidění