Zpět na seznam

Alkoun obecný

Cepphus grylle

Foto: Alkoun obecný
Váhy a míry
Délka od 32 do 38 cm
Délka rozpětí křídel od 49 do 58 cm
Popis zvířete
Alkoun obecný (Cepphus grylle) je středně velké mořské zvíře, které patří do řádu alkounů a je jedním z nejmenších zástupců této skupiny. Jeho délka těla dosahuje 30-37 cm, rozpětí křídel je přibližně 50-60 cm a váha se pohybuje mezi 300 až 650 gramy. Alkoun obecný je zbarven převážně černě s bílými skvrnami na křídlech, na hřbetě a na bocích těla. Během období rozmnožování získává charakteristický výrazný červený zobák s bílým koncem a bílou tvář. Mimo období rozmnožování je jeho zobák menší a tmavý.

Alkoun obecný je přizpůsobený životu v moři. Má silné a krátké tělo, což mu umožňuje pohybovat se s grácií pod vodou, kde loví svou potravu, kterou tvoří především malé ryby a korýši. Alkoun je schopen zůstat pod vodou až dvě minuty a ponořit se do hloubky až 45 metrů.

Na souši se pohybuje méně obratně, ale je schopen letu. Hnízda si staví na strmých útesech nebo na kamenných plážích, kde jsou dobře chráněny před predátory. Každoročně snáší pouze jedno vejce, které oba rodiče střídavě zahřívají po dobu 27 až 31 dnů. Mláďata jsou závislá na rodičích až do doby, než jsou schopná samostatného letu, což je obvykle po dobu 40 dnů.

Rozšířen je především v severských mořích Atlantiku a Tichého oceánu. V zimě se často stahuje do jižnějších oblastí, kde je teplejší klima. Alkoun obecný je známý svou hlučností a společenskou povahou. Žije v koloniích, které mohou čítat až několik tisíc jedinců. Je to monogamní druh, tzn. že si jedinec vybírá partnera na celý život.

Alkoun obecný je ohrožený především kvůli znečišťování moří a nadměrnému rybolovu, který ničí jeho přirozené zdroje potravy. Navzdory těmto hrozbám je však jeho populace stále považována za stabilní. Alkoun obecný je chráněný podle Bernské úmluvy.
Nové fotografie zvířat