Zpět na seznam

Amazoňan ohnivý

Amazona guildingii

Foto: Amazoňan ohnivý
Váhy a míry
Délka 42 cm
Hmotnost od 580 do 700 g
Popis zvířete
Amazoňan ohnivý, známý také pod latinským názvem Amazona guildingii, je druh velkého papouška, který pochází hlavně z oblasti Karibiku, konkrétně ze svato-vincentických ostrovů. Toto zvíře je typickým zástupcem rodu Amazona, jež patří mezi největší papoušky žijící v tropech Nového světa.

Co se týče fyzických charakteristik, amazoňan ohnivý je papoušek velký 30-35 cm, vážící kolem 300 gramů, s převážně zeleným opeřením, které slouží jako mimikry v hustých středoamerických pralesích. Tváře a hruď amazoňana ohnivého jsou červené, zatímco horní část těla je obvykle modrá. Zobák je silný, šedý až bílý, stejně jako kruhy kolem očí. Jeho oči mají oranžovo-červené zbarvení.

Je známo, že tito papoušci jsou velmi inteligentní a mohou dokonce napodobovat lidskou řeč, což je činí oblíbenými domácími mazlíčky. Nicméně, v divoké přírodě jsou známí tím, že žijí v malých hejnech a obývají koruny stromů v deštných pralesích, kde se živí převážně semeny, ořechy, ovocem a některými druhy hmyzu.

Amazoňan ohnivý je velmi plachý a opatrný, při sebemenším náznaku nebezpečí rychle uletí. Jeho hlas je poměrně hlasitý a pronikavý, což mu umožňuje komunikovat na velké vzdálenosti v hustě zalesněných oblastech.

I když nejsou úplně ohrožení, jejich populace se snižuje kvůli ničení jejich přirozeného prostředí a také kvůli obchodu s divokými zvířaty. Proto jsou nyní chráněni zákonem a jejich chov v zajetí je přísně regulován.
Nové fotografie zvířat