Zpět na seznam

Babočka malajská

Cethosia hypsea

Foto: Babočka malajská
Popis zvířete
Babočka malajská (Cethosia hypsea) je nádherný druh motýla, který je domovem v jihovýchodní Asii, zejména v Malajsii, Indonésii a na Filipínách. Je součástí rodiny Nymphalidae, která je známa svými jedinečnými barvami a vzory.

Babočka malajská je středně velká, s rozpětím křídel dosahujícím 8 až 9 cm. Její křídla se vyznačují dramatickým vzorem, který kombinuje intenzivní oranžovou a černou s přechodem do bílé na okrajích. Spodní strana křídel je stejně atraktivní, s bohatým vzorem v odstínech bílé, černé a oranžové. Na rozdíl od mnoha jiných druhů motýlů je pohlaví u babočky malajské snadno rozpoznatelné. Samci jsou obecně barevnější, zatímco samice mají méně výrazné barvy a jejich křídla jsou širší.

Co se týče chování, babočka malajská je aktivní během dne a je známa svou rychlou a obratnou letovou technikou. Její strava se skládá především z květinového nektaru, ale také se živí šťávou z ovoce a vlhkými místy země, kde získávají minerály.

V období rozmnožování samice klade svá vejce na hostitelské rostliny, zejména na druhy z rodu Passiflora. Larvy, které se z vajíček vyklubou, jsou zelené s černými a žlutými pruhy a živí se listy těchto rostlin.

Ačkoliv babočka malajská není v současné době považována za ohrožený druh, její populace trpí v důsledku ztráty přirozeného prostředí způsobeného odlesňováním a urbanizací. Blaho tohoto okouzlujícího druhu závisí na ochraně a obnově jeho přirozeného prostředí.
Nové fotografie zvířat