Zpět na seznam

Bahnivec severní

Redunca redunca

Foto: Bahnivec severní
Známé také jako
  • Bahnivec senegambský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Čeleď turovití
Rod bahnivec
Váhy a míry
Délka od 1,1 do 1,6 m
Hmotnost od 35 do 65 kg
Biologická data
Délka březosti 7,5 m
Počet mláďat 1
Popis zvířete
Bahnivec severní, známý také pod vědeckým názvem Redunca redunca, je druh antilopy, který je zvláště rozšířený na jižní polokouli, konkrétně v jižní a východní části Afriky. Jedná se o menší druh antilopy, který dosahuje hmotnosti zhruba 50-55 kilogramů u samců a 35-45 kilogramů u samic. Průměrná délka těla je u obou pohlaví zhruba 100-135 cm, přičemž výška v kohoutku se pohybuje od 70 do 85 cm. Charakteristickým znakem bahnivce severního je jeho světle hnědá až šedavá zbarvení srsti, které je na břiše a vnitřní straně nohou bílé.

Bahnivec severní má krátké, zahnuté rohy, které jsou dlouhé v průměru 25-30 cm a jsou přítomny u obou pohlaví. Jeho tělo je štíhlé a elegantní, s dlouhými nohami a malou hlavou. Jeho ocas je dlouhý a pokrytý hustou srstí, která je na konci černá.

Bahnivec severní je přizpůsobený k životu v různých typech prostředí, od suchých savan přes horské oblasti až po bažinaté mokřady. Jeho strava je tvořena především trávou, listy a výhonky rostlin. Antilopa je také známá svou schopností výborně plavat a často se zdržuje v blízkosti vodních zdrojů.

Jedná se o denní zvíře, které je nejaktivnější během ranních a večerních hodin. Žije buď samotářsky, nebo ve skupinách sestávajících z jednoho samce a několika samic. Bahnivec severní je známý svou plachostí a opatrností, a při sebemenším náznaku nebezpečí prchá do bezpečí.

Doba březosti samic bahnivce severního je zhruba 7-8 měsíců, po které rodí jedno mládě. Mláďata jsou po narození velmi malá a zranitelná, a matka je proto po většinu času skrývá v husté vegetaci, dokud nejsou dostatečně silná, aby se připojila ke skupině.

Bahnivec severní je v současnosti klasifikován jako druh s nejnižším rizikem vyhynutí, avšak jeho populace je stále ohrožena kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovu.
Nové fotografie zvířat