Známé také jako
  • Petit brabancon
Plemeno
Země původu Belgie
Hmotnost samce od 3,5 do 6 kg
Hmotnost samice od 3,5 do 6 kg
Výška samce od 18 do 20 cm
Výška samice od 18 do 20 cm
Barva červená; černotříslovitá
Popis zvířete
Brabantík je krásné, robustní a vznešené koně plemene pocházející z Belgie, konkrétně z provincie Brabant. Toto plemeno je známo jako jeden z nejsilnějších a nejodolnějších koní na světě. S výškou v kohoutku často přesahující 170 centimetrů a hmotností dosahující až 1200 kilogramů, je brabantík skutečným obr mezi koni.

Jeho srst je obvykle různých odstínů hnědé, ale lze se setkat i s jedinci šedivými, černými nebo plavými. Srst je hustá, stejně jako hříva a ocas, které jsou často bílé nebo světlé barvy. Hlava je velká a široká s přívětivým a klidným pohledem. Oči jsou velké a výrazné. Tělo brabantíka je masivní, s širokými a silnými zády, velkým hrudníkem a silnými končetinami zakončenými velkými kopyty.

Brabantík je znám svou pracovitostí, odolností a vynikajícími tažnými schopnostmi, díky kterým byl v minulosti často využíván k těžkým pracím na polích nebo v lese. Dnes je oblíbeným plemenem pro jízdu v kočáři nebo pro různé polní práce.

Přestože je brabantík velmi silný a mohutný, jeho povaha je mírná a klidná. Je to koně s vysokou inteligencí, který je ochotný učit se a spolupracovat s člověkem. Je to také koně s velkou vytrvalostí a odolností vůči nepříznivým podmínkám. Jeho dlouhověkost a zdravotní odolnost je další z jeho pozoruhodných vlastností.

Brabantík je skvělým koněm pro všechny, kdo hledají silného, odolného a přitom klidného a přátelského koně. Jeho pozoruhodné tažné schopnosti, společně s jeho inteligencí a ochotou učit se, dělají z tohoto plemene ideálního koně pro práci i pro zábavu.
Nové fotografie zvířat