Zpět na seznam

Candát východní

Sander volgensis

Foto: Candát východní
Váhy a míry
Délka 60 cm
Hmotnost 3 kg
Biologická data
Délka života 10 r
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Candát východní, vědecky známý jako Sander volgensis, je druh sladkovodní ryby, která patří do čeledi okounovitých. Toto zvíře je původem z východní Evropy a je známé svým výrazným, protáhlým tělem pokrytým šupinami.

Candát východní měří obvykle mezi 40 až 60 cm, ale některé exempláře mohou dosáhnout délky až 130 cm a hmotnosti přes 20 kg. Mají velkou hlavu s ostrými zuby a velkýma očima, které jim umožňují vidět i v kalné vodě. Jejich tělo je obvykle šedé až zelenavé barvy s tmavšími skvrnami a pruhy na bocích.

Candáti východní jsou známí jako dravci, kteří se živí především rybami, ale také korýši, hmyzem a obojživelníky. Tito predátoři loví především ve dne, kdy se drží blízko dna a číhají na svou kořist.

Jedná se o poměrně nenáročné zvíře, které je schopné přežít v různých typech vodních prostředí - od pomalu tekoucích řek po jezera s kalnou vodou. Candáti východní jsou také známí svou schopností přežít i v drsných podmínkách s nízkými teplotami vody.

Tento druh ryby je oblíbený mezi rybáři díky své velikosti a bojovnosti. Mimo to je candát východní také oblíbenou konzumní rybou díky svému chutnému a šťavnatému masu.

Candát východní je také velmi důležitý z hlediska ekologie, protože jeho přítomnost často signalizuje zdravé a dobře fungující ekosystémy. Je však také citlivý na znečištění a degradaci svého přirozeného prostředí, což z něj činí důležitý indikátor stavu vodních ekosystémů.
Nové fotografie zvířat