Zpět na seznam

Chocholatka páskovaná

Cephalophus zebra

Foto: Chocholatka páskovaná
Známé také jako
  • Chocholatka zebrovaná
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Čeleď turovití
Popis zvířete
Chocholatka páskovaná (Cephalophus zebra), známá také jako zebradlaň, je malý druh antilopy, který se vyskytuje v západní a střední části Afriky. Tento ojedinělý druh, který je součástí rodu Cephalophus, je jedním z největších zástupců malých antilop. Chocholatka páskovaná se vyznačuje charakteristickým pruhovaným vzorem na srsti, který se skládá z vodorovných pruhů bělavé a tmavě hnědé barvy, podle kterého získala i své pojmenování.

Její tělo je robustní, s výškou v kohoutku kolem 60 cm a hmotností dosahující až 20 kg. Má krátké, ale silné nohy a malou hlavu s výraznými ušima a malými rohy, které jsou přítomny u obou pohlaví. Na tvářích má bílé skvrny, které kontrastují s její tmavou srstí. Má silný krk a krátký ocas.

Chocholatka páskovaná žije především ve vlhkých tropických lesích, kde se živí listy, květy, plody a výhonky. Je aktivní hlavně v noci, kdy vyráží na potravu. Tito samotářští živočichové mají teritoria, která si agresivně brání před ostatními jedinci. Chocholatka páskovaná je známá svou schopností skrývat se v husté vegetaci, díky čemuž se jí daří vyhnout se predátorům.

Jedná se o monogamní druh, který se páří jednou za rok. Samice rodí jedno mládě, které je po narození schopno chůze a matka ho tajně skrývá v hustém podrostu. Míra úmrtnosti mláďat je však poměrně vysoká kvůli predátorům a nemocem.

Chocholatka páskovaná je z hlediska ochrany druhů klasifikována jako zranitelný druh. Hlavní hrozby pro její přežití zahrnují ztrátu přirozeného prostředí kvůli odlesňování a lov kvůli masu a kůži. Snahy o její ochranu zahrnují především ochranu jejího přirozeného prostředí a regulaci lovu.
Nové fotografie zvířat