Zpět na seznam

Čolek velký

Triturus cristatus

Foto: Čolek velký
Taxonomie
Říše živočichové
Třída obojživelníci
Podtřída ocasatí
Řád mloci
Čeleď mlokovití
Rod čolek
Váhy a míry
Délka od 15 do 18 cm
Popis zvířete
Čolek velký, vědecky známý jako Triturus cristatus, je fascinující obojživelník, který patří do čeledi čolkovitých. Toto zvíře, které dorůstá délky od 15 do 20 cm, je jedním z největších evropských obojživelníků. Vyznačuje se tmavou, černou až hnědou barvou těla, které je pokryto jemnou, ale hustou kůží. Na bocích těla má čolek velký velké, modročerné skvrny.

Během období páření se samec mění výrazně svůj vzhled. Na hřbetě mu roste vysoký, zubatý hřeben, který je zespodu bíle lemovaný a sahá až k ocasu, jehož spodní část je pak oranžová až žlutá s tmavými skvrnami. Samice jsou oproti samcům nenápadné a nemají žádné nápadné ozdoby.

Čolek velký je noční živočich, který tráví den v úkrytu. Jeho biotopem jsou pomalu tekoucí nebo stojaté vody s hojným porostem rostlin a mělkým dnem. Na souši preferuje vlhké, ale také zalesněné oblasti. Toto zvíře se živí různými druhy bezobratlých, jako jsou hmyz, pavouci, červi a měkkýši.

Čolek velký je známý svou schopností regenerace, která mu umožňuje obnovovat ztracené nebo poškozené části těla, včetně končetin, srdce a očí. Samice tohoto druhu jsou schopny naklást až 400 vajec za rok, která kladou jednotlivě na rostliny pod vodou.

Je to druh, který je v Evropě chráněný, a to hlavně kvůli ztrátě přirozených stanovišť, znečištění vod a také kvůli lovu pro obchod s exotickými zvířaty. Přesto je v některých oblastech jeho populace považována za stabilní.
Mapa výskytu
Foto: Čolek velký - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat