Zpět na seznam

Mlok skvrnitý

Salamandra salamandra

Foto: Mlok skvrnitý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída obojživelníci
Řád ocasatí
Čeleď mlokovití
Rod mlok
Váhy a míry
Délka od 18 do 22 cm
Biologická data
Délka života od 20 do 40 let
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Mlok skvrnitý, vědecky známý jako Salamandra salamandra, je obojživelník náležící do čeledi mlokovitých. Toto zvíře je jedno z nejznámějších evropských druhů obojživelníků a je snadno rozpoznatelné díky jeho výrazným černým tělem s jasně žlutými skvrnami. Mlok skvrnitý dorůstá délky až 25 cm, i když většina jedinců je menší.

Toto zvíře je známé tím, že je aktivní především v noci a za deštivého počasí. Obývá především lesy, kde se ukrývá pod kameny nebo v dutinách stromů, ale lze ho najít i v zahradách blízko lidských obydlí. Mlok skvrnitý je poměrně dlouhověký a může se dožít více než 10 let.

V potravě převažují různí malí bezobratlí, především hmyz a pavoukovci, ale také slimáci, červi a další malí živočichové. Mlok skvrnitý je známý svou schopností živit se i malými obratlovci, jako jsou ještěrky nebo malí savci.

Samice mloka skvrnitého kladou vajíčka do vody, kde se z nich líhnou larvy, které prochází metamorfózou a stávají se dospělými jedinci. Tento proces může trvat až tři roky.

Mlok skvrnitý je chráněným druhem, a to jak v České republice, tak v mnoha dalších evropských zemích. Jeho populace jsou ohroženy především ztrátou přirozeného prostředí kvůli lidské činnosti a také znečištěním vody, kde se líhnou jeho larvy.

Toto zvíře je také známé svou schopností vylučovat jedovatou sliz, která slouží jako obrana proti predátorům. Tato sliz může být pro člověka nebezpečná, pokud se dostane do očí nebo do úst. Proto je důležité mloka skvrnitého manipulovat s opatrností a vždy si po manipulaci důkladně umýt ruce.
Mapa výskytu
Foto: Mlok skvrnitý - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat