Zpět na seznam

Čolek horský

Mesotriton alpestris

Foto: Čolek horský
Taxonomie
Říše živočichové
Třída obojživelníci
Podtřída ocasatí
Řád mloci
Čeleď mlokovití
Rod čolek
Váhy a míry
Délka od 8 do 11 cm
Popis zvířete
Čolek horský, vědecky označovaný jako Mesotriton alpestris, je druh obojživelníka náležející do čeledi mloků. Tento středně velký člen své rodiny je nejlépe rozpoznatelný podle svého plochého těla, které dosahuje délky až 12 cm a jeho nápadné oranžové barvy na břiše. Má krátkou, silnou a mírně zploštělou hlavu s výraznými očima, která jsou vybavena zlatými duhovkami s černými skvrnami.

Pokud jde o jeho tělesnou stavbu, má čtyři nohy, každá s pěti prsty, a dlouhý ocas, který představuje téměř dvě třetiny jeho celkové délky. Jeho kůže je hladká a slizká, pokrytá drobnými černými skvrnami a na hřbetě a bocích může mít tmavé až černé zabarvení. Čolek horský má také jedinečný hřeben, který se táhne od hlavy až po konec ocasu, a je více výrazný u samců během období páření.

Čolek horský je rozšířen především v horských a podhorských oblastech střední a východní Evropy, včetně České republiky. Preferuje chladnější a vlhké prostředí, jako jsou horské lesy, rašeliniště nebo bystřiny. Vyskytuje se také v zahradách a parcích v blízkosti vodních zdrojů.

Jeho strava se skládá především z malých bezobratlých, jako jsou hmyz, pavouci, slimáci a červi. Během období páření, které obvykle nastává na jaře, jsou samci velmi teritoriální. Samice klade vejce do vody, kde se z nich vyvíjejí larvy. Tyto larvy procházejí metamorfózou a stávají se dospělými jedinci.

Čolek horský je chráněný druh v mnoha zemích včetně České republiky. Hlavním ohrožením pro tento druh je ztráta přirozeného prostředí kvůli urbanizaci a znečištění vod. Péče o zachování přirozených stanovišť a vytváření nových umělých je proto klíčová pro jeho přežití.
Mapa výskytu
Foto: Čolek horský - výskyt
Nové fotografie zvířat