Zpět na seznam

Cvrčilka říční

Locustella fluviatilis

Foto: Cvrčilka říční
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Podřád zpěvní
Čeleď cvrčilkovití
Rod cvrčilka
Popis zvířete
Cvrčilka říční (Locustella fluviatilis) je malý druh ptáka z čeledi cvrčilkovitých. Jedná se o velmi stydlivé a skrytě žijící zvíře, které se vyskytuje hlavně v Evropě a částečně v Asii. Charakteristickým znakem tohoto ptáka je jeho zbarvení. Peří je převážně hnědé, s tmavými skvrnami na horních částech těla a světlejší spodní částí těla. Má také krátký, silný zobák a dlouhé nohy, které jsou vybaveny silnými drápy.

Cvrčilka říční má velikost okolo 14 cm a hmotnost kolem 20 gramů. Její křídla jsou relativně krátká a zaoblená, což jí umožňuje rychle a obratně manévrovat mezi hustým porostem, ve kterém obvykle žije a hnízdí. Přestože je cvrčilka říční schopná letu, většinu času tráví na zemi nebo v keřích.

Cvrčilka říční je známá svým jedinečným zpěvem, který může trvat až několik minut. Zpěv se skládá z několika opakujících se melodií, které jsou vysílány v rychlém sledu. Cvrčilka říční zpívá především v noci, ale může zpívat i během dne, zejména v období rozmnožování.

Co se týče stravy, cvrčilka říční se živí především hmyzem a pavouky, které loví na zemi nebo mezi nízkým porostem. Občas může konzumovat i semena a bobule.

Cvrčilka říční je monogamní druh a v období rozmnožování si pár vytváří hnízdo na zemi v hustém podrostu. Samice klade v průměru 4-6 vajec, která jsou světle modrá s tmavými skvrnami. Inkubace trvá přibližně dva týdny a mláďata jsou plně opeřená a schopná letu asi po dvou týdnech.

I přes svou skrytou povahu je cvrčilka říční ohrožena ztrátou přirozeného prostředí, zejména v důsledku změn v zemědělství a urbanizace. Je proto důležité chránit její přirozené prostředí a zajistit její další přežití.
Nové fotografie zvířat