Zpět na seznam

Datel černý

Dryocopus martius

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád šplhavci
Čeleď datlovití
Rod datel
Váhy a míry
Délka od 45 do 50 cm
Hmotnost od 250 do 320 g
Délka rozpětí křídel 76 cm
Popis zvířete
Datel černý (Dryocopus martius) je velký, mohutný a atraktivní evropský druh datla, který je snadno rozpoznatelný svým leskle černým peřím a zřetelnými červenými skvrnami na zátylku. Tento datel měří od 40 do 46 cm na délku a váží mezi 300 až 400 g. Samci jsou obecně větší než samice, ale obě pohlaví jsou si velmi podobná, kromě skvrny na hlavě, kterou mají pouze samci.

Datel černý je velmi silným a výdržlivým letcem a jeho let je typický výraznými vlnovkami. Jeho zobák je silný a špičatý, což je ideální nástroj pro jeho oblíbenou činnost - broušení dřeva. Má velké, silné tlapky se čtyřmi prsty - dva dopředu a dva dozadu - a dlouhé ostré drápy, které mu umožňují lézt po stromech a získávat potravu.

Datel černý obývá především staré listnaté nebo smíšené lesy s dostatkem starých a odumřelých stromů, které poskytují potřebné prostředí pro hnízdění a hledání potravy. Jeho potravu tvoří především larvy kůrových brouků a mravenců, které loví pod kůrou stromů.

Tento solitérní pták je teritoriální, zejména během hnízdní sezóny. Hnízdí v dutinách stromů, které si obvykle vybrousí sám. Samice snáší obvykle 3-4 vejce, která jsou pak inkubována oběma rodiči. Mláďata se líhnou po 12-14 dnech a zůstávají v hnízdě dalších 3-4 týdny.

Datel černý je chráněným druhem a jeho populace je v některých zemích ohrožena v důsledku ničení lesních biotopů. Přesto je jeho populace v Evropě poměrně stabilní a není považován za druh přímo ohrožený vyhynutím.
Mapa výskytu
Foto: Datel černý - výskyt
Nové fotografie zvířat