Taxonomie
Váhy a míry
Popis zvířete
Datel zlatý (Colaptes auratus), známý také jako žlutý datel, je druh datla, který se vyskytuje především v Severní Americe, Centrální Americe a na západních Antilách. Tento středně velký pták je zhruba 27-33 cm dlouhý, s křídly, která jsou přizpůsobena k letu a ke šplhání na stromy.
Datel zlatý je snadno rozpoznatelný podle jeho jasně žlutého peří na spodní straně těla a křídel, stejně jako podle výrazné černé skvrny na hrudi a tmavých pruhů na zádech. Samci mají navíc červené "čepice" na hlavě, zatímco samice mají hlavu celou černou. Oči jsou tmavě hnědé a zobák a nohy jsou šedé.
Jeho hlavní potravou jsou mravenci a termiti, které loví pomocí svého dlouhého, silného zobáku, schopného probíjet kůru stromů. Navíc se živí také ovocem, bobulemi, semenami a někdy i malými bezobratlými.
Datel zlatý je obvykle monogamní a pár zůstává spolu po celý rok. Hnízdí v dutinách stromů, které si vyřezávají svým silným zobákem. Samice snáší obvykle 4-7 vajec, které oba rodiče zahřívají po dobu 11-12 dní. Poté, co se mláďata vylíhnou, zůstávají v hnízdě dalších 25-28 dní, než jsou schopna opustit hnízdo.
Datel zlatý je považován za stabilní druh, s obrovským areálem a velkou populací. Je také stále oblíbeným objektem pro sledování ptáků a je často zobrazen v umění a kultuře. I přes jeho přizpůsobivost je stále ohrožen ztrátou přirozeného prostředí a chemickými postřiky, které ničí jeho potravu.
Mapa výskytu