Zpět na seznam

Goral mandžuský

Naemorhedus caudatus raddeanus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Podřád přežvýkaví
Čeleď turovití
Rod goral 
Popis zvířete
Goral mandžuský, jehož vědecké jméno je Naemorhedus caudatus raddeanus, je poddruh horského zvířete, které se vyskytuje v horských oblastech východní Asie. Tento poddruh je specifický pro oblasti v Mandžusku a je charakteristický svým nezaměnitelným vzhledem a chováním.

Gorali mandžuští jsou středně velká zvířata, která dosahují výšky v kohoutku okolo 70 cm a délky těla 100-130 cm. Samci jsou obvykle větší než samice. Jejich váha se pohybuje mezi 30 až 50 kg. Mají silné, kompaktní tělo s krátkými, ale silnými končetinami, které jsou adaptovány na život v drsných horských podmínkách. Srst je hustá a tvrdá, obvykle šedohnědé až tmavě hnědé barvy, což jim pomáhá v zimních měsících. Na hřbetě mají charakteristický hřeben dlouhých vlasů, který se táhne od hlavy k ocasu. Mají také rovné, zahnuté rohy, které se mohou natáhnout až do délky 18 cm.

Gorali mandžuští jsou známí svou schopností šplhat po strmých svazích a kluzkých skalách s ohromující obratností a rychlostí. Jsou převážně aktivní během dne, kdy hledají potravu, kterou tvoří různé druhy rostlin, listů, trav a květů. Jsou známí svou plachostí a opatrností, což jim pomáhá vyhnout se predátorům. Mají velmi dobrý sluch a výborné zrakové schopnosti, které jim umožňují zachytit pohyb nebo zvuk na velkou vzdálenost.

Gorali mandžuští jsou také známí svými jedinečnými sociálními strukturami. Obvykle žijí v malých skupinách, které tvoří jedinec nebo několik příbuzných samců a samice s mláďaty. Během období páření se samci stávají velmi teritoriálními a agresivními a často mezi sebou soutěží o samice bitvami, během nichž používají své silné rohy.

Čelí řadě hrozeb, včetně ztráty přirozeného prostředí a lovu pro maso a trofeje. V důsledku těchto hrozeb je tento poddruh zařazen na seznamu ohrožených druhů.
Nové fotografie zvířat