Zpět na seznam

Hýl obecný

Pyrrhula pyrrhula

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď pěnkavovití
Rod hýl
Váhy a míry
Délka od 17 do 19 cm
Hmotnost 25 g
Délka rozpětí křídel 27 cm
Popis zvířete
Hýl obecný, jehož vědeckým jménem je Pyrrhula pyrrhula, je drobné ptáčí druhy, který je součástí čeledi pěnkavovitých. Toto zvíře je známo svým zavalitým tělem, kratším ocasem a menším, ale silným zobákem. Tento zobák je černý a koncová část je širší než u většiny ostatních ptáků, což mu pomáhá při krmení.

Hýl obecný má velmi charakteristické zbarvení. Samci jsou obvykle šarlatově červení na hrudi a bocích, zatímco samice mají spíše šedou až hnědou barvu. Horní část těla a křídla jsou u obou pohlaví šedé až modrošedé, břicho a spodní část ocasu jsou bílé. Oči jsou malé a černé, obklopené bílým okem.

Hýl obecný je středně velký pták, dosahující velikosti asi 15 cm, s rozpětím křídel kolem 22-29 cm. Váží přibližně 20 gramů. Jeho životnost je přibližně 10 let.

Toto zvíře je převážně tiché, ale v případě nebezpečí nebo během námluv vydává zvláštní, nosné a melodické zvuky.

Hýl obecný je převážně závislý na lesních oblastech, zejména na smíšených a listnatých lesích, které poskytují dostatek potravy a úkrytu. Jeho strava se skládá převážně z semen, ořechů a bobulí, ale během hnízdní sezóny se může živit i drobnými bezobratlými.

Je monogamní a vytváří páry, které zůstávají spolu po celý život. Hnízdo si staví v dutinách stromů nebo ve vysoké vegetaci. Samice klade obvykle 4-6 bíle až modravě zbarvených vajec, které inkubuje po dobu asi dvou týdnů.

Hýl obecný je rozšířený po celé Evropě a Asii a může být nalezen i v některých částech severní Afriky. Jeho populace je poměrně stabilní, ačkoli v některých oblastech může být ohrožen ztrátou přirozeného prostředí. V České republice je hýl obecný běžně rozšířeným druhem.
Nové fotografie zvířat