Zpět na seznam

Jespák tundrový

Calidris fuscicollis

Foto: Jespák tundrový
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Čeleď slukovití
Rod jespák
Váhy a míry
Délka od 16 do 18 cm
Hmotnost od 31 do 51 g
Popis zvířete
Jespák tundrový (Calidris fuscicollis) je výjimečné ptáčí druh z čeledi slukovitých, který je známý svou přizpůsobivostí k náročným podmínkám v tundře. Tento zvířecí druh je středně velký, měří mezi 15 až 21 centimetry a dosahuje hmotnosti mezi 50 až 105 gramy. Má dlouhé a tenké nohy, které mu umožňují rychle se pohybovat po měkkém a bažinatém terénu. Zobák tohoto ptáka je rovněž dlouhý a tenký, což mu napomáhá při hledání potravy v mělké vodě nebo bahně.

Peří jespa tundrového je velmi proměnlivé a přizpůsobuje se různým ročním obdobím. Během období rozmnožování je peří sytě hnědé s černými a bílými skvrnami, což poskytuje skvělou kamufláž v tundře. Mimo dobu rozmnožování je peří světlejší, převážně šedé a bílé. V tomto období se také líp maskují proti predátorům.

Jespák tundrový je migrní pták, který tráví léto na arktické tundře a přezimuje na jižní polokouli. V době migrace se může vyskytnout téměř kdekoli na světě, včetně Evropy, Asie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Během migrace dokáže přeletět až 5000 kilometrů bez zastávky.

Strava jespa tundrového se skládá především z bezobratlých živočichů, jako jsou hmyz, korýši, červi a měkkýši. Během doby rozmnožování v tundře se však může strava rozšířit o semena rostlin a bobule.

V rozmnožovacím období jsou jespači monogamní, což znamená, že si vybírají jediného partnera na jednu sezónu. Samice snáší zpravidla čtyři vejce, která jsou pečlivě inkubována oběma rodiči. Mláďata jsou schopna opustit hnízdo během několika hodin po vylíhnutí a brzy jsou schopna sama se živit. Rodiče je však stále chrání před predátory.

Celkově je jespák tundrový fascinující pták, který dokáže přežít v náročných podmínkách tundry a je schopen přeletět tisíce kilometrů během své migrační cesty.
Nové fotografie zvířat