Zpět na seznam

Ježek pustinný

Hemiechinus aethiopicus

Foto: Ježek pustinný
Biologická data
Počet mláďat 5
Popis zvířete
Ježek pustinný (Hemiechinus aethiopicus) je malý, noční savčí druh, který je domovem v suchých a polopouštních oblastech v severovýchodní Africe a Středním východě. Jeho tělo je pokryto ostny, které mu poskytují ochranu proti predátorům. Při hrozbě se dokáže stočit do koule, přičemž jeho ostré ostny jsou směrovány ven, což poskytuje efektivní obranu.

Ježek pustinný dorůstá do délky 15 až 30 cm a váhy mezi 200 a 500 gramů. Jeho tělo je hnědé nebo šedé barvy s bílým nebo krémově zbarveným břichem. Ostny jsou obvykle světle hnědé s tmavšími špičkami. Jeho hlava je malá s výraznými ušima a očima a má dlouhý špičatý nos, který je přizpůsoben pro vyhledávání potravy.

Ježek pustinný je všežravec, který se živí různými druhy potravy, včetně hmyzu, pavouků, malých obratlovců, plazů, ptáků, vajec, ovoce a rostlin. V noci se vydává na lov, přičemž používá svůj ostrý sluch a čich k detekci potravy.

Rozmnožování probíhá jednou až dvakrát ročně, přičemž samice rodí 1 až 4 mláďata po gestačním období, které trvá přibližně 35 až 40 dní. Mláďata se rodí slepá a bezbranná, ale rychle se vyvíjejí a za 2 až 4 týdny jsou schopná se samostatně pohybovat.

Ježek pustinný je přizpůsoben životu v suchém prostředí, a tak je schopen dlouho vydržet bez vody. Ve dne se skrývá v norách, aby unikl extrémnímu teplu. Jeho přirozenými predátory jsou dravci, hadi a větší savci.

Ohrožuje ho ztráta přirozeného prostředí způsobená rozšiřováním zemědělské půdy a urbanizací, stejně jako lov pro domácí mazlíčky. Přesto je jeho populace stále považována za stabilní a není zařazen do kategorie ohrožených druhů.
Mapa výskytu
Foto: Ježek pustinný - výskyt
Nové fotografie zvířat