Zpět na seznam

Ježek ušatý

Hemiechinus auritus

Známé také jako
  • Ježek dlouhouchý
Váhy a míry
Hmotnost od 0,30 do 0,80 kg
Popis zvířete
Ježek ušatý (Hemiechinus auritus) je malý a jedinečný savčík, který je známý svými jedinečnými charakteristikami a výraznými ušima, odkud pochází jeho název. Toto zvíře náleží do rodu Hemiechinus a je členem rodiny ježkovitých.

Fyzický popis tohoto zvířete začíná jeho jedinečnými ušima, které jsou dlouhé, široké a dobře viditelné, což je značně odlišuje od uší jiných druhů ježků. Díky těmto uším je ježek ušatý schopen přijímat zvuky na různých frekvencích, což mu pomáhá v jeho přirozeném prostředí.

Tělo ježka ušatého je pokryto tvrdými, ostrými bodlinami, které poskytují účinnou obranu proti predátorům. Tělo je obvykle hnědé až šedé barvy s bělavým podbřiškem. Váží obvykle mezi 300 až 700 gramy a dosahuje délky 15 až 30 centimetrů.

Ježek ušatý je noční zvíře a stravuje se především hmyzem, ale může se také stravovat malými obratlovci, hnízdečnými ptáky, vejci, plody a houbami. V zimě ježek ušatý někdy upadá do stavu, který se podobá zimnímu spánku, avšak není tak hluboký.

Ježek ušatý se nachází v široké škále prostředí, včetně polopouští, stepí, lesů a zahrad. Přestože se jedná o relativně rozšířený druh, ježek ušatý je stále ohrožen ztrátou přirozeného prostředí a nadměrným lovením.

Tyto ježky jsou většinou samotářské a teritoriální, což znamená, že mají tendenci chránit své území před ostatními ježky. Jsou známí svou schopností rychle se svinout do klubíčka, když jsou vystrašeni nebo se cítí ohroženi, čímž se bodliny postaví na ostrou obranu.

Páření ježků ušatých probíhá jednou ročně, obvykle na jaře. Samička rodí až sedm mláďat, která jsou při narození slepá a bez bodlin. Po několika týdnech však začínají růst bodliny a mláďata začínají otevírat oči.

Celkově ježek ušatý představuje jedinečnou a fascinující část světa zvířat. Jeho přizpůsobivost, obranné mechanismy a jedinečné uši ho činí skvělým příkladem adaptace v přírodě.
Nové fotografie zvířat