Zpět na seznam

Kachnička karolínská

Aix sponsa

Foto: Kachnička karolínská
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád vrubozobí
Čeleď kachnovití
Rod kachnička
Váhy a míry
Délka 48 cm
Délka rozpětí křídel 73 cm
Popis zvířete
Kachnička karolínská (Aix sponsa), známá také jako dřevěná kachna, je středně velké zvíře patřící do podčeledi kachnovitých. Jedná se o atraktivní druh vodního ptáka, který je obdivován pro své nápadné zbarvení a elegantní vzhled. Samci jsou zvláště nápadní díky svému zářivému barevnému peří, které se mění podle úhlu pohledu. Mají zelené hlavy, purpurové hrudi a zlatavé boky. Samice jsou méně nápadné, s hnědým peřím pro lepší maskování, když sedí na hnízdě.

Kachnička karolínská je původem z Severní Ameriky, kde obývá lesnaté oblasti s množstvím rybníků a jezer. Jejich přirozeným prostředím jsou také mokřady a bažiny. Tito ptáci jsou obecně tichí, ale samice vydávají charakteristický vrzavý zvuk, zatímco samci jsou spíše tichí s výjimkou období páření.

Co se týče stravy, kachnička karolínská je všežravá a její jídelníček se skládá z různých druhů rostlin a semínek, stejně jako malých bezobratlých, žab, ryb a malých plazů. Její schopnost potápět se a hledat potravu pod vodou je jedním z důvodů, proč je tak úspěšná v různých typech vodních ekosystémů.

Kachničky karolínské jsou monogamní a pár zůstává spolu po celou sezónu. Samice klade 9 až 14 vajec do hnízda, které si hnízda staví ve stromových dutinách nebo v umělých hnízdních boudách. Inkubace trvá zhruba 30 dní a mláďata jsou schopna opustit hnízdo krátce poté, co se vylíhnou.

I když kachnička karolínská není v současné době považována za ohrožený druh, čelí řadě hrozeb, včetně ztráty přirozeného prostředí, znečištění vody a lovu. Její populace však zůstává stabilní díky ochranným opatřením a úsilí o zachování jejích přirozených stanovišť.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat