Zpět na seznam

Kančík příčnopruhý

Cichlasoma nigrofasciatum

Foto: Kančík příčnopruhý
Známé také jako
  • Convict
  • Zebra cichlid
Váhy a míry
Délka 15 cm
Biologická data
Délka života 10 r
Popis zvířete
Kančík příčnopruhý (Cichlasoma nigrofasciatum), známý také jako černý kančík a konvikt cichlid, je původní druh Balzámů a Střední Ameriky, kde se přirozeně vyskytuje v proudících řekách a jezerech. Toto zvíře je menší druh cichlidy s průměrnou délkou kolem 10-15 cm, přičemž samci jsou obvykle větší než samice. Kančík příčnopruhý má protáhlé, mělké tělo s typickou cichlidovitou hlavou. Jeho tělo je zbarveno v různých odstínech šedé a černé barvy se sedmi příčnými pruhy hnedou a šedou červenou barvou, kterou doplňují zlatavé šupiny, zejména v oblasti břicha a hřbetu.

Hlavními znaky tohoto druhu jsou jeho výrazné černé pruhy, po kterých je pojmenován, a ploutve, které jsou obvykle černé s bílými okraji. Má také jasně zbarvené oči, které mohou být červené, oranžové nebo žluté. Na rozdíl od většiny cichlid má kančík příčnopruhý jen jedno nozdry na každé straně hlavy, což je adaptace, která mu pomáhá při hledání potravy na dně.

Kančík příčnopruhý je populární akvarijní ryba, která je známá svou agresivitou a teritoriálním chováním. Přestože je poměrně malý, je schopen se postavit i větším rybám, pokud se cítí ohrožen. Toto zvíře je všežravec, jeho dieta zahrnuje malé ryby, hmyz, korýše a různé rostliny.

Samice tohoto druhu jsou také známé svými rodičovskými dovednostmi. Po kladení vajíček na plochý kámen nebo jiný povrch, se samice a samec střídají v jejich hlídání a čištění, dokud se mladé nevylíhnou. Matka pak obvykle zůstává s mláďaty, dokud nedosáhnou určité velikosti.

Přestože je kančík příčnopruhý odolný a přizpůsobivý, je citlivý na změny v kvalitě vody a vyžaduje pravidelnou výměnu a údržbu vody. Celkově je tento druh skvělým zvířetem pro odborníky na akvaristiku, kteří hledají něco jedinečného a vzrušujícího.
Nové fotografie zvířat